Tevékenység

A Magyar Cement-, Beton- és Mészipari Szövetség iparági érdekképviseletének és szakmai szerepvállalásának keretében különböző tevékenységi köröket lát el.

A Szövetség elsődleges feladata a betonépítészet támogatása, a beton különböző területeken történő felhasználásának szélesebb körben való terjesztése és hasznos tulajdonságainak, előnyeinek népszerűsítése, objektív bemutatása, melynek során szorosan együttműködik a Magyar Betonelemgyártó Szövetséggel (MABESZ).

A Szövetség a beton népszerűsítésére különböző eszközöket alkalmaz, úgymint az iparággal kapcsolatos rendezvényeken szakértőként való megjelenés, vagy a különböző tematikájú online és print kiadványok, így például a BETON Szakmai lap, az update és a CeMBeton Hírlevél készítése és terjesztése.

Emellett a Szövetség rendezvények szervezésében is közreműködik: a CeMBeton a MABESZ-el együttműködve szervezi meg 2015 óta a Beton Fesztivált, amelyet minden évben nagy érdeklődés övez.

A Szövetség pályázatokat is meghirdet saját és – együttműködés keretében – a MABESZ tagvállalatainak támogatásával egyetemi hallgatók számára, különböző kategóriákban. A „Minden építés alapja – Betonpályázat hallgatóknak” aktuális pályázati kiírásról, beszámolókról a beton.hu oldalán olvashatnak.

Oktatás

A Szövetség előtérbe helyezi a felsőfokú szakemberképzés támogatását. Az építőipar fejlődésének felgyorsulása és az állandóan változó iparági környezet eredménye, hogy a Magyar Cement-, Beton- és Mészipari Szövetség szakmai szerepvállalásának keretében felsőoktatási intézményekkel kötött együttműködési megállapodást. Az összefogás célja, hogy a szakma és a felsőfokú szakemberképzés versenyképes és naprakész tudáshoz és gyakorlati tapasztalathoz segítse az oktatási rendszerből kikerülő frissen végzett szakembereket.

Az iparág állandó fejlődése, technológiai újításai és a folyamatosan változó környezet, szabályozások megnehezítik az egyetemi oktatás számára, hogy naprakészen követhessék a folyamatos fejlesztéseket, innovációkat. Az új technológiák alkalmazásában az iparág gyártói és szakértői élen járnak, tudásuk és ismereteik átadása a jövő mérnökei számára egyet jelent az oktatás színvonalának emelkedésével. A Szövetség a már végzett felsőfokú szakemberek továbbképzését is segíti a Magyar Mérnöki Kamara továbbképzési tevékenységébe való aktív bekapcsolódással.

Az ipar jövője szempontjából is számos előnnyel jár az együttműködés. A munkaerőpiacra gyakorlati tudással kikerülő hallgatók – amennyiben iparágon belül helyezkednek el – betanítási ideje lerövidül, de egyéb területeken elhelyezkedve is hasznosítani tudják a megszerzett tapasztalatot akár tervezőként, akár munkavállalóként a saját szakterületükön (pl. betonozási projekt lebonyolítása), ahol a szélesebb ismereteknek köszönhetően körültekintőbben járnak majd el, teljes rálátással bírnak az egész folyamatra, ismerve a szabályozási környezetet is. A képzés így az ország számára is kézzelfogható gazdasági előnyöket teremthet.

A kurzust és a szakmai előadásokat a CeMBeton gyártással és alkalmazástechnikai tanácsadással, kutatással, vizsgálatokkal foglalkozó tagjainak (BTC Kft., Cemkut Kft., Danucem Kft., Duna-Dráva Cement Kft., Holcim Magyarország Kft.) szakértői tartják. Az elméleti oktatásra épülő fizikai és kémiai vizsgálatok gyakorlati bemutatására a CEMKUT Kft. budapesti laboratóriumaiban kerül sor.

A Szövetség a Budapesti Műszaki Egyetemmel, a Miskolci Egyetemmel, a Pannon Egyetemmel, a Pécsi Tudományegyetem Műszaki és Informatikai Karával, valamint a Szent István Egyetem Ybl Miklós Építéstudományi Karral kötött együttműködési megállapodást, de gyakorlati oktatási anyagokkal szakembereink részt vesznek a Széchenyi István Egyetem Építész-, Építő- és Közlekedésmérnöki Kar képzésében is.

Szabványosítás

A CeMBeton fontos szerepet tölt be a magyar cement-, beton és mészipar szabványosítási tevékenységében.

Ez a tevékenység három fő területen jelenik meg:

  • az európai szabványok kidolgozásában, honosításában
  • új nemzeti szabványok kidolgozásában
  • az alkalmazott szabványok rendszeres felülvizsgálatában, korszerűsítésében.

Ezeket a feladatokat Európai Uniós szinten a Cembureau tagjaként annak munkacsoportjában és a CEN illetékes bizottságában a Magyar Szabványügyi Testülettel (MSZT) együttműködve, míg hazai szinten az MSZT tagjaként az illetékes műszaki bizottság munkájában aktív részvétellel látja el a Szövetség tagvállalatai szakembereivel együttműködve:

 

  • MSZT/MB 102 Cement és mész (kapcsolódó európai TC: CEN/TC 51 Cement and building limes)
  • MSZT/MB 107 Beton és előre gyártott beton termékek
  • MSZT/MB 113 Ásványi kő adalékanyagok
  • MSZT/MB 116 Kis burkolóelemek, szegélykövek és építőkövek
  • MSZT/MCS 725 Környezetirányítási rendszerek
  • MSZT/MB 909 Szilárd biomassza eredetű és újrahasznosítható energiahordozók követelményei és azok vizsgálata
Együttműködések

A CeMBeton feladatai közé tartozik a belföldi és a külföldi szakmai kapcsolatok ápolása – figyelembe véve a Szövetség tagjainak működési területét.

A szakmai együttműködések kialakítása elengedhetetlen a fejlődés, a műszaki szabályozás korszerűsítése, valamint az iparág folyamatos innovációjának fenntartásához. A hazai és nemzetközi fejlesztések, újítások széleskörű bemutatásában, a mindennapi munkában való alkalmazási lehetőségek népszerűsítésében is szerepet vállal a Szövetség.

A kapcsolatépítés során a Szövetség szakmai együttműködést ápol a hazai és külföldi társszövetségekkel, kamarákkal és egyéb kapcsolódó oktatási intézményekkel.

 

Oktatási intézmények:

 

Külföldi együttműködések:
Szövetségek:
Köztestületek:
Egyesületek:
Kormányzati szervek:
Tudásközpontok: