Rólunk

A Magyar Cement-, Beton- és Mészipari Szövetség (továbbiakban CeMBeton) 1990 óta látja el az iparágának és tagvállalatainak érdekképviseletét.

Célunk a tagok segítése, támogatása és az egységes iparági képviselet megteremtése a CeMBeton évtizedes tapasztalatainak kamatoztatásával, az új innovációkkal és fenntarthatósági célokkal, szemlélettel. A hazai építőanyag gyártók minél szélesebb körét egy érdekképviseletbe tömörítve, elősegítve az iparág egységességét, a stabilitását és szakmai fejlődését, érdekérvényesítő képességét. Mindezek által elősegíteni a magyar építőipar zöld átállását.

A Szövetség nagy súlyt helyez tagjaink etikus és törvényszerű működésére, ezért kidolgoztuk Üzleti Etikai Szabályzatunkat, amelynek elfogadása a szövetségi tagság feltétele.

A Szövetség folyamatosan megújulva alkalmazkodik a változásokhoz, új irányokhoz.

Legyen Ön is Tagunk!


Hoffmann Tamás
elnök

 


Asztalos István
elnökségi tag, irodavezető
Adatok

A Szövetség neve: Magyar Cement-, Beton- és Mészipari Szövetség

angolul: Hungarian Cement, Concrete and Lime Association

A Szövetség rövid neve: CeMBeton

Székhely: H-1034 Budapest, Bécsi út 120.

Levelezési cím: H-1300 Budapest, Pf.: 230.

Telefon: +36 1 250 1629

Mobil: +36 30 664 9198

E-mail: cembeton@cembeton.hu

 

Adószám: 19173771-2-41

EU adószám: HU19173771

Bejegyzési szám: Pest Megyei Bíróság 5.Pk. 60744/90/2.

Statisztikai számjel: 19173771 9412 529 01

Elnök: Hoffmann Tamás

Könyvvizsgáló: ECOTIPP Könyvszakértő, Adótanácsadó és Szolgáltató Kft.

 

Bank: MBH Bank

Bankszámlaszám: 10103898-09703045-00000002

IBAN: HU74-10103898-09703045-00000002

SWIFT: MKKBHUHB

 

Letölthető dokumentumok:

Alapszabályzat

Üzleti Etikai szabályzat

Versenyjogi kódex

Történet

A Magyar Cement-, Beton- és Mészipari Szövetség 1990. február 6-án jött létre, 14 alapító tag részvételével, eredetileg Magyar Cementipari Szövetség néven. Az eredeti tagsági kör az elmúlt évek folyamán – szervezeti átalakulások, valamint egyes társaságok megszűnése, illetve kiválása következtében – módosult. 2013-ban a szélesebb szakmai szempontok előtérbe helyezésével a Szövetség kibővítette szakmai és érdekérvényesítési tevékenységét, amellyel segíteni kívánja az iparág fennmaradását, fejlődését. Ekkor változott meg a Szövetség neve is.

Képviselete ma már kiterjed az építőanyag gyártók, kapcsolódó szolgáltatások és K+F területén tevékenykedők szélesebb körére. A hatékony munkavégzés támogatásaként új szervezeti struktúrát alakított ki, önálló tagozatokat hozva létre. Mindezt annak érdekében tette, hogy segítse és támogassa tagjait, valamint megteremtse az egységes iparági képviseletet.

A Szövetség arculatában és nevében is megújult a 2010-es évek közepén, és ezzel vizuálisan is kifejezésre juttatja az új irányokhoz való alkalmazkodást. A Szövetség védjeggyel, a CeMBeton logóval jelzi azt a kört, amelyet képvisel. Szlogenje – az építés alapja – jelzi annak a termékkörnek a fontosságát, amelyet tagjai állítanak elő.

Az „Építés alapja” szlogen egyrészről utal a betonra, mint anyagra, azt hangsúlyozva, hogy az építkezések legmeghatározóbb és legszilárdabb eleme a beton. A beton a modern építőipar nélkülözhetetlen anyaga, amely biztosítja az épületek, infrastruktúrák és egyéb szerkezetek stabilitását és tartósságát. Az építés folyamatának sikeréhez elengedhetetlen egy olyan anyag, amely hosszú távon ellenáll az időjárás és a terhelés viszontagságainak.

Másrészről az „Építés alapja” szlogen holisztikus értelemben a stabilitás, innováció és fejlődés hármasára is utal. Az építés nemcsak a fizikai értelemben vett épületek létrehozásáról szól, hanem az alapelvekről, amelyek meghatározzák a sikeres jövőt. A szlogen azt sugallja, hogy minden, amit létrehozunk – legyen szó infrastruktúráról, kapcsolatok építéséről vagy fejlődésről – szilárd, jól átgondolt alapokon nyugszik. Csak akkor lehetünk hosszú távon eredményesek, ha a kiindulási pontunk biztos, legyen az anyagi, szakmai vagy értékalapú.

Küldetés

A Magyar Cement-, Beton- és Mészipari Szövetség küldetése és célkitűzései szerteágazóak. Legfőbb célja az általa képviselt magyarországi iparágak helyzetének javítása, és a betonból készült építmények iránti bizalom növelése. Ennek érdekében elsősorban a szabványosítás, a fenntarthatóság és a szakmai oktatás területén működik együtt szakmai alapon az érintettekkel, kommunikálva az iparág politikáját, stratégiáját, véleményét tükröző intézkedéseket; és közvetítve a cement-, beton- és mészipar szereplőinek érdekeit, belföldön és külföldön egyaránt.

A fenti célok mentén a Szövetség tevékenysége az alábbi négy fő területre terjed ki:

  • Gazdaság- és fejlesztéspolitikai teendők:
    A Szövetség nyomon követi az általános gazdasági és piaci viszonyok alakulását, következtetéseket von le az iparági termékek gyártására gyakorolt hatásokból. Ide tartozik az aktuális és távlati prognózisok, elemzések készítése vagy megrendelése, információgyűjtés és szolgáltatás.
  • Fenntartható műszaki fejlődés elősegítése:
    A Szövetség koordinációs és szervező tevékenységet végez az aktív minőségpolitika terén, szabványosítási tevékenységekben vállal szerepet, koordinációt lát el különböző fenntarthatósági témakörökben, és szakmai támogatást nyújt a cement, mész és beton termékek szakszerű és biztonságos felhasználásához.
  • A beton termékek általános elfogadottságának javítása:
    A Szövetség különböző rendezvényeken való részvétel mellett sajtókapcsolatok építésével, kiadványok és hírlevél közzétételével, valamint sajtófigyelés révén és szükség esetén reakció közzétételével támogatja a beton társadalmi elfogadtatásának, szakmai-tudományos presztízsének, valamint gazdaságpolitikai és fenntarthatósági megítélésének javítását.
  • Iparági érdekképviselet:
    A Szövetség tagságának egy részét az ún. energia intenzív ipari szegmensbe tartozó tagvállalatok alkotják, akik – mint a környezet megóvása érdekében elkötelezett iparvállalatok – támogatják az EU és hazánk ez irányú fenntarthatósági céljait. Ennek érdekében Európai Uniós és hazai szinten is párbeszédet folytat a szabályozókkal, szakmai állásfoglalásokkal támogatja ezen tevékenységet. Erre szolgál a Szövetség tagsági viszonya az Európai Cementgyártó Szövetségben (Cembureau) és a Munkaadók Országos Szövetségében (MGYOSZ).
  • Oktatás:
    A Szövetség kiemelt feladatának tekinti a felsőfokú szakemberképzést, melynek keretében immár 6 hazai műszaki egyetemen is tartanak gyakorlatorientált előadásokat a tagvállalatok szakemberei. A Szövetség a már végzett felsőfokú szakemberek továbbképzését is segíti a Magyar Mérnöki Kamara továbbképzési tevékenységébe való aktív bekapcsolódással. Ezen kívül oktatási célú szakmai anyagokkal mozdítja elő a középfokú szakemberképzést, és kiadványokkal, valamint online eszközökkel támogatja a lakosság ismeretének szélesítését az óvodás kortól a felnőtt társadalomig.
Fenntarthatóság

A célok meghatározása, a tevékenységek tervezése, valamint az érdekvédelem során a Szövetség hangsúlyosan veszi figyelembe a környezetvédelmi és fenntarthatósági szempontokat is, az alábbi célokat megfogalmazva:

 

  • fenntartható fejlődés biztosítása érdekében a természeti erőforrások felhasználását korlátozni, a keletkező hulladék mennyiségét csökkenteni, hasznosítását elősegíteni, s az ökológiai rendszer egyre növekvő terhelését mérsékelni kell.
  • Csökkenteni kell a környezeti hatásokat, különös tekintettel a Levegőtisztaság védelemre, az Elérhető Legjobb Technika (BAT: Best Available Technology), valamint az integrált Környezetközpontú Irányítási Rendszer alkalmazására.
  • A fosszilis tüzelőanyagok és nyersanyagok kiváltását szolgáló, hulladékalapú tüzelőanyagok hasznosításának növelése az Országos Hulladékgazdálkodási Terv célkitűzéseinek megfelelően, és ily módon a hulladék és melléktermék hasznosítással a globális szén-dioxid kibocsátás csökkentése.
Szervezet

A Szövetség legfőbb szerve a Közgyűlés, amely a tagok delegált képviselőiből áll, és a szervezet működéséhez szükséges stratégiai, tagfelvételi és egyéb – az alapszabályban meghatározott – döntésekben bír kompetenciával.

A Szövetség képviselője az Elnök, akit a Közgyűlés által választott hat tagú elnökség tagjai maguk közül választanak hároméves intervallumra. Az Elnök képviseleti és ügyviteli feladatokat lát el. Az elnöki tisztség társadalmi megbízatás, amelynek lejártával minden egyéb, az elnöki tiszttel kapcsolatos funkciója is megszűnik. Az Elnökség feladata az Elnök és a Közgyűlés támogatása, ajánlások megfogalmazása és a döntéshozatalban való részvétel.

A Szövetség működésével kapcsolatos adminisztratív és szolgáltatási teendőket a CEMKUT Cementipari Kutató Fejlesztő Kft. szervezetén belül létrehozott CeMBeton Iroda végzi, melynek vezetője a Szövetség elnökségi tagja, aki az Elnök irányítása alatt végzi munkáját. A Szövetség tevékenységeiben a CEMKUT Kft. infrastruktúrájára, laboratóriumaira és szakembereire támaszkodik.

A Szövetség részeként öt Bizottság és öt Tagozat működik, melyekről az alábbi áttekintő szervezeti ábra nyújt információt.