Hírlevél 2025. július – Vihar előtt – Lehetőségek és veszélyek az építőiparban

Építési és bontási hulladékokban rejlő lehetőségek

Az építési és bontási hulladék részaránya világszinten az összes hulladék 30–40%-át teszi ki, pedig ezen anyagok akár 70%-a újrahasznosítható lenne! Ausztriában már kötelezően szétválogatják a bontási anyagokat a helyszínen – miközben nálunk többnyire egyben kezelve, a lerakókban végzik ezen hasznos anyagok.

Egy osztrák cég évente 700 000 tonna hulladékot dolgoz fel, és csúcsminőségű újrahasznosított anyagokat gyárt belőle – köztük zöldtetők talajkeverékét, útalapokat, sőt új betont is!  Itthon is elindult valami: építési hulladékot már cementgyárban is hasznosítanak alternatív nyersanyagként. A jövő útépítésének és fenntartható városfejlesztésének az újrahasznosított alapanyagokra kell épülnie – de ehhez szemléletváltás és szabályozás is kell!

A cikk részletesen a Beton újság legújabb számában olvasható!

Fekete fellegek az építőipari cégek felett

Az euró övezet építőipara immár 38. hónapja zsugorodik – a júniusi beszerzési menedzser-index 45,2 pontra esett, messze az 50 pontos növekedési küszöb alatt. Az új megrendelések visszaesése és a foglalkoztatás csökkenése tovább rontja a kilátásokat, különösen a lakásépítés terén. Pozitívum, hogy a mélyépítések 2022 óta először mutattak növekedést. Németországban és Franciaországban tovább gyengült az ágazat, míg Olaszországban enyhe élénkülés tapasztalható. A vállalatok többsége borúlátó a következő évre vonatkozóan.

Forrás: Piac & Profit

Betonból szőtt otthon a természet ölelésében

A dél-indiai Vaazh House különleges példája annak, hogyan válhat a beton a természet részévé. A ház központi eleme egy ívesen futó betonfal, amely egyszerre esztétikai és klímaszabályozó szerepet tölt be. A természetes árnyalatú beton tökéletesen illeszkedik a környezethez, míg a hullámos tető beengedi a fényt, gyűjti az esővizet, és támogatja a fenntarthatóságot. A tervezés célja egy nyitott, légies otthon létrehozása volt, amely együtt él a természettel, miközben aktív, élhető életteret kínál.

Részletesebben: Beton.hu

3%-os hitel: új esély az otthonteremtésre és az építőipar élénkítésére

Lendületet vesz a szeptembertől induló új támogatási kormányprogramja, amely akár 50 millió forintos, 3%-os kamatozású hitelt kínál azoknak, akik első lakásukat vásárolják – életkori, családi vagy települési megkötés nélkül. Az ÉVOSZ szerint ez a lépés fordulatot hozhat a megrendült lakásépítési piacon, ahol évi 30 ezer új otthon és 250 ezer felújítás lenne indokolt. Az elmúlt évek költségnövekedései ellenére most minden adott: van szakember, építőanyag, és megjelentek korszerű, előregyártott és fenntartható megoldások is. A hitelprogram nemcsak a lakáspiacon, hanem az egész építésgazdaságban új lendületet hozhat.

 Forrás: Magyar Építők

Kreatív kihívások, zöld gondolatok

A jövő generációja újra versenybe szállt a Váci Cementgyárban.

Kilencedik alkalommal rendezte meg a Duna-Dráva Cement Kft. (DDC) a Zöld Alternatíva Vetélkedőt, amely idén is izgalmas kihívásokkal várta a környék középiskolás tanulóit. A programnak idén a DDC Váci Cementgyára adott otthont, ahol a döntőbe jutott 6 csapat mérhette össze tudását a cementgyártás és a fenntarthatóság témaköreiben. A szoros küzdelemből a Váci Madách Imre Gimnázium ATP csapata került ki nyertesként, akik mind a verseny első fordulójában, mind a döntő során kiemelkedően teljesítettek. A nyertes csapat tagjai valamennyien egy-egy értékes elektromos rollerrel térhettek haza.

Forrás: Duna-Dráva Cement Kft.

Holcim cement az alapja a Zero Waste Group új telephelyének

A Holcim Magyarország cementje kulcsszerepet játszott a Zero Waste Group szemenyei telephelyének megvalósításában, ahol 4 655 betonelemet építettek be CEM II/A-S 42,5 R cementünkből. A nagy szilárdságú, tartós betonelemek hozzájárulnak a környezettudatos hulladékgazdálkodáshoz. A projekt a helyi körforgásos gazdaság példája is: a Zero Waste által biztosított RDF hulladékot a Királyegyházi Cementgyárunkban alternatív tüzelőanyagként hasznosítjuk, így 90%-ban kiváltva a fosszilis energiahordozókat.

Forrás: Holcim Magyarország Kft.

Forró helyzet az építőiparban

A nyári hőség alapjaiban írja át az építőipar működését: a 35 °C feletti hőmérséklet már nemcsak a munkavégzést, de a betonozás minőségét is veszélyezteti. Gyorsabb kötés, repedések, minőségi hibák fenyegetnek, ha nem alkalmazkodunk megfelelő technológiákkal és időzítéssel. A megoldás a tudatos munkaszervezés, speciális adalékszerek, és a munkarend korai kezdésre való átállítása. A hőség nem kivétel, hanem az új norma — a sikeres kivitelezéshez szemléletváltásra van szükség.

Forrás: MAPEI Kft.