Fedezze fel az építőipar jövőjét: Építőipari robotok az innovatív építőiparban
A technológia rohamos fejlődése az építőipart sem hagyta érintetlenül. A Beton újság 2024. augusztusi lapszámában megjelent, „Építőipari robotok az innovatív építőiparban” című cikkben mélyreható betekintést nyerhetünk az építőipari robotok világába, melyek forradalmasítják a megszokott építési folyamatokat.
A cikk részletesen bemutatja, hogyan válnak a robotok a modern építkezések alapvető szereplőivé, és milyen innovációkat hoznak a hagyományos munkamódszerekbe. Olyan izgalmas technológiák kerülnek górcső alá, mint az automata falazó gépek, a 3D nyomtatók, amelyek bonyolult szerkezeteket építenek fel rétegről rétegre, valamint az önvezető földmunkagépek, amelyek az építkezési helyszínek precíziós földmunkálataiban nyújtanak páratlan segítséget.
Az írás kitér arra is, hogyan segítik ezek a technológiák a munkaerőhiány kezelését, a költségek csökkentését, és hogyan javítják a munkavégzés hatékonyságát, minőségét és biztonságát. Mindezek mellett a cikk előrejelzéseket is megfogalmaz arról, hogy milyen irányba fejlődhet tovább az építőipar az elkövetkező években.
Ha kíváncsi arra, hogyan változtatják meg az építőipari robotok az iparág jövőjét, és milyen előnyöket kínálnak a cégeknek és a szakembereknek egyaránt, ne hagyja ki ezt az informatív és inspiráló cikket! Látogasson el a Beton újság honlapjára ezen a linken, és fedezze fel, milyen lehetőségeket tartogat az innovatív építőipar jövője!
Kimutathatóan egyre jobban zöldülnek a beruházások
A legújabb NBS jelentés szerint az építőipari projektek egyre zöldebbé válnak – legalábbis az Egyesült Királyságban, de a kutatás a helyszíntől függetlenül komoly tanulságokat tartogat. Az NBS és a Royal Institute of British Architects (RIBA) közreműködésével készült „Fenntartható jövő jelentése” megállapította, hogy a nettó zéró emissziós projektek száma folyamatosan emelkedik. Az elmúlt évben a válaszadók 64 százaléka dolgozott ilyen projekten, míg 2022-ben csak 49 százalékuk.
A közel 600 építőipari szakember megkérdezésével készült tanulmány célja az építési szektor fenntarthatósági attitűdjeinek és protokolljainak vizsgálata. Az eredmények szerint a válaszadók 43 százaléka sikeresen teljesítette a fenntarthatósági célokat, szemben a tavalyi egyharmados aránnyal. A legnagyobb elégedettséget a megbízók mutatták, míg az építészek körében ez az arány 35 százalék volt.
A fenntarthatóság előrehaladása mellett a tanulmány rávilágít arra is, hogy a célzott építkezés jelentős hatással van a szektor ökológiai lábnyomának csökkentésére. A jelentés kiemeli, hogy a termékek elérhetősége és az építési termékadatok növekvő használata is kulcsszerepet játszik a legzöldebb termékek kiválasztásában.
Bár az optimizmus növekvő, a fenntarthatósággal kapcsolatos kihívások továbbra is nehezek. A költségek emelkedése, a gazdasági stagnálás és az építőanyagok drágulása mind-mind jól azonosítható akadály – állapítja meg az NBS jelentése, amely szerint a cégek 70 százaléka már méri a kibocsátásokat, ami jelentős növekedés az előző jelentésben szereplő 54 százalékhoz képest. Azoknak a cégeknek az aránya is emelkedett, amelyek karboncsökkentési célokat tűztek ki maguk elé: 76 százalékon állnak a korábbi 62 százalék helyett.
Forrás: Newtechnology
Egyre többen dolgoznának az építőiparban
Évről-évre növekszik az építőipari szakmát választó tanulók száma. Ezzel együtt még mindig többen mennek nyugdíjba az építőipari szakmunkások közül, mint ahány végzős tanuló áll munkába. Az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetsége (ÉVOSZ) tagszervezetei mozgósításával bővíti a pályaorientációs programokat az általános iskolások és szüleik irányába.
Négy évvel ezelőtt mindössze 9.000 tanuló volt az iskolarendszerben, akik építőipari szakmunkásoknak tanultak. A 2023/2024. tanévben az összes tanuló száma már 16.060 fő, ahol az építőipari szakmacsoportot választó első éves, új diákok száma 6.600 főre emelkedett. A kereseti lehetőségek, a képzés ideje alatt kapható ösztöndíj, a biztos munkalehetőség és az új szakképzési törvény adta lehetőségek egyaránt ráirányítják a szülők és gyerekek figyelmét az építőiparra. A javuló munkafeltételek, a nagyobb szakmai odafigyelés, a modern internetes eszközök használata is vonzza a gyerekeket.
Legtöbben Budapesten, Borsod-Abaúj-Zemplén, Komárom-Esztergom, Szabolcs-Szatmár-Bereg, Jász-Nagykun-Szolnok és Győr-Moson-Sopron vármegyében választják az építőipari szakmákat.
Évek óta a legdivatosabb a szobafestő-mázoló és a kőműves szakma.
Legnagyobb húzóerőnek az építőipari szakmunkások iránti nagy keresletet, a biztos munkalehetőséget és a növekvő béreket lehet tekinteni, hangsúlyozza Koji László, az ÉVOSZ elnöke.
Évente mintegy 25.000 nagy tudású szakmunkás éri el a nyugdíjkorhatárt, akiknek jelentős része ott is hagyja az építőipart. A biztató létszámbővülés ellenére pótlásuk az iskolarendszerben végzettekkel még továbbra sem megoldott. Ezért is fontos, hogy az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetsége (ÉVOSZ) egy nagyszabású pályaorientációs szakmai programra hívta az általános iskolákat és az építési vállalkozókat. Az ÉVOSZ tagszervezetei közül, az ország különböző pontjáról eddig 40 vállalkozás jelentkezett igényes létesítményeik szakmai bemutatására a 7., illetve 8. évfolyamos általános iskolai tanulók részére a szeptembertől induló tanév elejére. A megszólított általános iskolák közül 80 tanintézet igazgatója reagált eddig pozitívan az építőipari pályaorientációs programban való részvételre. A személyes élményeken túl pályaorientációs animációs kisfilmek is segítik a szülők és a tanulók építőipari szakmacsoporti választását.
Forrás: MMOnline
Építésügyi, Stratégiai, Innovációs és Digitalizációs Konferenciát szervez az Informatika a Társadalomért Egyesület!
2024. október 15-én az INFOTÉR Balatonfüreden szervezi meg első, átfogó építésügyi konferenciáját „INFOTÉR ConTech – Építésügyi Stratégiai, Innovációs és Digitalizációs” Konferencia néven.
Ez a különleges esemény lehetőséget nyújt arra, hogy az építőipar valamennyi fontos szereplője együttműködjön a szektor fejlődésének elősegítése érdekében.
Miért érdemes részt venni?
- Az építőipar minden szegmenséből érkeznek vendégek. Részt vesznek a nagy, közepes és kis kivitelező cégek, a tervezők, üzemeltetők, ingatlanfejlesztők, befektetők, megrendelők, építési innovátorok, technológiaszállítók, a felsőoktatás és szakképzés irányítói, diákjai és hallgatói és természetesen a közigazgatás képviselői.
- Az építésügy legfontosabb szabályozási és piacösztönzési kérdései terítékre kerülnek, ahol Ön is direktben elmondhatja véleményét. Pályázhat előadásra és hozzászólásra is.
- Új szemléleteket, innovációkat, technológiákat ismerhet meg, amit alkalmazni tud a munkájában.
- Jelentkezhet exkluzív fogadóórára az építésügy közigazgatási vezetőivel, nagy vállalatok képviselőivel.
- A főváros forgatagából kiszakadva estébe nyúlóan páratlan kapcsolatokat tud építeni a szakma legfontosabb szereplőivel.
A rendezvény Magyarországi építőanyag-gyártás témájú kerekasztal-beszélgetésén, Hoffmann Tamás, a CeMBeton elnöke is képviseli az iparágat, a párbeszédben való részvételével!
A rendezvény részletei:
- Időpont: 2024. október 15.
- Helyszín: Balatonfüred Kongresszusi Központ és Anna Grand Hotel
- A rendezvény weboldala: contech.infoter.eu.
Ne hagyja ki ezt a páratlan lehetőséget, hogy Ön is részt vegyen az építőipar jövőjének formálásában!
Francia Giccs, betonba öntve
Nehéz eldönteni, hogy a kedvelt francia péksütemény vagy egy francia katedrális formavilága ihlette a thaiföldi betonépületet, az alkotók szerint giccs, akár így, akár úgy tekintünk rá.
A French Kitsch III amellett, hogy egy speciális francia cukrászda, a tulajdonos francia bulldogok iránti szeretete márkaidentitásként is megjelenik: játékos, mégis elegáns arculatot kölcsönöz a kávézónak. A dizájn ezt az imázst kívánja kiemelni a „giccs” koncepciójával, egy olyan művészeti formával, amely az építészeti elemeken és anyagokon keresztül keresi a tökéletlenséget, ami a „croissant”-ok formájára utal, melyek hasonlóak ugyan, de minden egyes darab más, így nincs köztük „tökéletes”.
A formavilág elsődleges inspirációja ennek ellenére a francia katedrálisoktól ered, ahol ritmikus ívek követik egymást. Szimmetrikus ívek helyett különböző léptékű tökéletlen íveket használtak a TOUCH Architect iroda tervezői. A tervezés egy téglalap alakú tömegből indult ki, amelyet az első szinten különféle ívek, a második szinten pedig ellenkező irányú, de szinén szabálytalanul formált ívek kivágásával tették véletlenszerűvé. Az első emeleten ezek a boltívek antik, mégis modern megjelenésükkel ölelik át a látogatókat, és árnyékot teremtenek a belső közlekedő vonalon. Amikor a fény áthalad az íves ablakon, tükröződést hoz létre a padlón, hasonlóan a katedrális üvegablakaihoz. A túlméretezett, tökéletlen boltív a pulttól a második emeletig is folyamatos teret hoz létre, kiemelve a több funkciót ellátó pultot, mindkét emeletről láthatóvá téve azt. A második emeleten üregeket véstek a fordított ívekbe, lehetővé téve a napfény bejutását, miközben a görbült fal árnyékolóként működik.
Az építészek texturált betonnak erősítik a tökéletlenség érzetét. A fal nem teljesen sima, de tükrözi az anyag eredetiségét, amely önmagában is szép és érdekes. Sőt, a beton mint meghatározó anyag felhasználásával a bútorok, dekorációk és LED-lámpák is fontossá válnak, kiemelve az alagút téren belüli véletlenszerű görbületeit, erős, emlékezetes képet alkotva a kávézóról.
Az épületről, nevével ellentétben nem kifejezetten a giccs fogalma jut eszünkbe, bár nézőpont kérdése: egy betonba öntött croissant talán valóban maga a giccs, brutalistának legalábbis mindenképpen az lehet.
Forrás: Tervlap
75 ÉVES A SZILIKÁTIPARI TUDOMÁNYOS EGYESÜLET - Első Magyar Építőanyag-ipari Konferencia
E patinás múltú szervezet 2024-ben ünnepli fennállásának 75. évfordulóját. Ezt a jeles dátumot szeretnénk méltóképpen megünnepelni egy nagyobb rendezvénnyel.
A konferencia négy szekcióban kerül megrendezésre:
ÉPÍTŐANYAG TÖRTÉNET ÉS KLÍMAVÁLTOZÁS
NAPJAINK ÉPÍTŐANYAGAI ÉS ENERGIAHATÉKONYSÁG
INNOVATÍV ÉPÍTŐANYAGOK ÉS KÖRFORGÁSOS GAZDASÁG
A JÖVŐ ÉPÍTŐANYAGAI – CO 2 CSÖKKENTÉS ÉS HASZNOSÍTÁS
Időpont: 2024. november 14-15.
Helyszín: Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Díszterme
A részletes program és további infomráció az SZTE oldalán, itt található!
Lelket öntenek betonba a kísérletező művészek
Sokat tapasztalt alkotóknak is izgalmas játékot kínál a vásárhelyi Kísérleti Beton Szimpózium. Szobrászok, keramikusok, belsőépítész, ötvös és üvegtervező művészek küzdelmes alkotói munkájának eredménye két hét múlva összegző kiállításon látható.
Vonzó ám küzdelmes, de főként barbárálló alapanyagként tekint a betonra Pannonhalmi Zsuzsa, Ferenczy Noémi-díjas érdemes művész. Az általa vezetett Nemzetközi Kerámia Központ ligetes kertjében indult augusztus utolsó hetében az idei Kísérleti Beton Szimpózium. Van, aki szemetes lapátot, éppen műanyag lavórt és csatornaidomokat használt korábban beöntő formaként, más 3D-s nyomtatóval gyártotta le különleges zsaluit. Készült így már lótuszlevelet formázó lépőkő, digitális kövület, kültéri pad, Balaton ihlette betonsétány, kerékpártároló, madáritató, kültéri lámpa és megannyi szobor.
A beton és a lélek
A mindig visszatérő keramikusművész, Formanek Zsuzsát tavaly az utazók védőszentjének ajánlott ókeresztény dombormű kőbe vésett latin felirata ihlette meg.
„Nem véletlen, hogy durván, brutálisan, szenvedve készítettem el munkámat” – mondta akkor. Csala Zsuzsa makói születésű keramikusművész viszont korábban a lelki lecsendesülés vágyára reflektált barátságos zöldre színezett, lótuszlevelet formázó lépőköveivel. Pannonhalmi Zsuzsa kültéri lámpái, vagy éppen padjai pedig az ipar és a művészet, a praktikum és a szépség kifejező példái. A legtöbb korábbi alkotás a Nagy Sándor utcai kerámia központ ligetes udvarán állja az idő próbáját; a kíváncsibbak hétköznaponként 11 és 15 óra között elidőzhetnek a kültéri alkotások között az árnyas kertben. Az idei munkákat a szeptember 6-án 11 órakor nyíló kiállításon mutatták majd be először ugyanott.
Egyből szerelem lett
Csodálatos, hatalmas lehetőségeket rejtő anyagnak tartja a betont Kotormán Patrik szobrász, aki most először vesz részt a szimpóziumon. A két kísérletező hétre egy régi tervével érkezett és, mint mondta, leginkább kővel dolgozott eddig, így most éppen az anyag játékosságát, a puha és a szilárd kontrasztját szeretné kihasználni. Alkotótársa és felesége, Kulcsár Írisz már másodjára csatlakozott a Kísérleti Beton Szimpózium csapatához. Tavaly domborműveket készített, idén viszont körplasztikákban gondolkodik. Mint azt lapunknak elmondta, a betonnal való találkozás egyből szerelem lett, mert mérhetetlen sok lehetőséget kínál. Bármi megvalósítható, az alkotói folyamat mégis nehéz, mert nem minden mozzanata tervezhető előre, gyakran munka közben formálódik. A kiindulási felkészültségükre, elképzelésükre támaszkodhatnak, ezért tlépésről lépésre haladnak.
Zsaluban a tejfölös massza
Adalékanyaggal kikevert, kicsit tejfölszerű, de sűríthető és színezhető masszával dolgoznak a művészek, amihez különböző méretű kőzetet, bazaltot, mészkövet, márványzúzalékot, de alkotói igényük szerint lényegében bármit hozzáadhatnak. A Csomiép Kft. szolgáltatja a helyet és az anyagot a kísérletezéshez, a gyár technológusai segítik az előállítást az alkotók által tervezett és készített öntőformákba.
Forrás: Délmagyar
Fotó: Tábori Szilvia
Újabb mérföldkőhöz ért az ország egyik meghatározó építőanyag-gyártója: nívós díjjal ismerték el a DDC munkásságát
A Duna-Dráva Cement Kft. (DDC) több évtizedes fennállása során már számtalanszor bebizonyította: az üzleti környezethez való alkalmazkodás jegyében képes az állandó megújulásra, folyamatosan szem előtt tartva a hazai értékeket. Ezúttal a MAGYAR TERMÉK Nonprofit Kft.-vel való együttműködés során alkotott igazán kiemelkedőt: a DDC az egyéni márkaépítés kommunikáció során, a Magyar Termék védjegy kiemelt megjelenítéséért részesült díjban. A díjat Szilágyi Zsolt, a DDC elnök-vezérigazgatója vette át, a 10. jubileumi Agóra Konferencián.
Fókuszban a hazai értékek – a magyar cementnek nincsen párja
A DDC Magyarországon, magyar munkaerővel, magyar alapanyagokból állítja elő kiváló minőségű cementtermékeit. Az új receptúrák összeállítása során kiemelt figyelmet fordít a helyi alapanyagok gondos kiválasztására. Először közel egy évtizede, 2014-ben nyerte el a Magyar és a Hazai Termék védjegyhasználati jogot, melyet 2023-ban további 3 évre hosszabbítottak meg. A védjegy garanciát jelent a termékek hazai eredetére, magas minőségére és a gyártó megbízhatóságára.
Magyar termékek a fenntarthatóság jegyében
A hazai termékek tudatos választásával jelentősen csökkenthetjük a szállítással járó környezetszennyezést, ezáltal mérsékelve ökológiai lábnyomunkat. A DDC a fenntartható fejlődés elvével összhangban működik, amelyet a vállalat százéves cementgyártási hagyománya és nemzetközi háttere is erősít. A fenntarthatóság, mint cégfilozófia áthatja tevékenységét: korszerű, környezettudatos műszaki eljárásokat alkalmaz, „jó gazda” módjára kezeli a természeti erőforrásokat és folyamatosan fejleszti gyártási technológiáját.
A Duna-Dráva Cement Kft. elkötelezett amellett, hogy tevékenysége révén pozitív hatást gyakoroljon a helyi közösségekre, továbbra is kiemelt figyelmet fordítva a fenntarthatóság és a társadalmi felelősségvállalás témakörére.
Forrás: Duna-Dráva Cement Kft.
Elindult a verseny az Év Szakembere címért
Harmadik alkalommal hirdeti meg a Mapei Kft. az „Év Szakembere” díj referenciaversenyt, amelyre építőipari szakemberek jelentkezhetnek. A díj segíti az olyan alapvető közösségi értékek megerősítését, mint a munka becsülete, a kiválóságra való törekvés és a minőségi munka iránti elkötelezettség.
Az Év Szakembere díj célja, hogy elismerje azokat a kiváló szakembereket, akik munkájukkal példát mutatnak és inspirációt nyújtanak a jövő generációinak. A pályázatra olyan aktív kőművesek és burkolók jelentkezhetnek, akik önállóan vagy legfeljebb 3 fős kivitelezői csapat tagjaként dolgoznak. A verseny több kategóriában kerül megrendezésre, beleértve a lakossági projekteket, a nem lakáscélú projekteket, a nagy méretű lapokkal való burkolást, a medencék és wellness helyiségek kivitelezését, valamint a pályakezdők munkáit.
„Az építőiparban egyre nagyobb szükség van arra, hogy elismerjük a kiemelkedő szakmai teljesítményeket. Ez kulcsfontosságú ahhoz, hogy a szakma vonzó maradjon a fiatalabb generációk számára, biztosítva ezzel a folyamatos fejlődést és innovációt. Ezért különösen fontos számunkra a pályakezdő kategória, hiszen ezzel a fiatal szakemberek számára is szeretnénk bemutatkozási lehetőséget biztosítani” – mondta Markovich Béla, a Mapei Kft. ügyvezetője.
Hozzátette: a minőségi építőmunka megtérülő befektetés, mert a jól kivitelezett épületek nemcsak tartósak, hanem csökkentik a jövőbeni karbantartási költségeket és növelik az ingatlan értékét, ezáltal gazdasági előnyöket is biztosítanak.
A pályázatra jelentkezni a verseny hivatalos honlapján, a jelentkezési űrlap kitöltésével és az elkészült munkákról készült fotók feltöltésével lehet. A nyertesek értékes jutalomban részesülnek. A beérkezett pályázatokat első körben szakmai zsűri értékeli, majd a továbbjutott pályaművekre a Magyar Építőipari Szakember Közösség tagjai szavaznak, így választják ki a nyerteseket minden kategóriában.
„Ha a díjat olyan szakemberek ítélik oda, akik maguk is tapasztaltak az építőiparban, az garantálja, hogy a díjazottak valóban kiemelkedő szaktudással és teljesítménnyel rendelkeznek. Ezért a kollégák általi elismerés különösen értékes, hiszen a szakmabeliek értik a legjobban a munkával járó kihívásokat és minőségi követelményeket” – mondta Markovich Béla.
A pályázat benyújtásának határideje: 2024. november 29. További információk a pályázat hivatalos honlapján érhetők el: https://www.mapei.com/hu/hu/az-ev-szakembere-2024