Hírlevél 2024. november – Az építőipar jövője és kihívásai

A Duna 21. magyarországi hídja

A Duna 21. magyarországi hídja, a Tomori Pál híd különlegességeiről is írunk a Beton újság októberi lapszámában! Ez a lenyűgöző híd nem csupán egy átjáró a városi élet és a természet között, hanem mérnöki bravúr is, tele izgalmas részletekkel és innovációkkal. A cikkben bepillantást nyerhetnek a híd építési folyamataiba, a használt anyagokba és a tervezés mögött álló koncepcióba.

A részleteket a Beton újságban olvashatják, ahol a legfrissebb építőipari hírek és érdekességek is várják kedves olvasóinkat!

Vízpozitív és karbonsemleges

A Városok Világnapján a fenntartható városi megoldásokra figyelünk, mivel 2030-ra a világ lakosságának 60%-a városokban él majd. Az energiahatékonyság és a környezeti kihívások kezelésére innovatív, zöld megoldások szükségesek. Példák erre a vízpozitív törekvések, mint a Microsoft vízvisszapótlási terve, vagy a Campinasban alkalmazott vízhálózat-felügyeleti rendszer. A „kék-zöld” tetők Amszterdamban vízmegőrzést és környezeti oktatást segítenek elő. Az energiaigényekhez igazodó okos rendszerek és a hőstressz csökkentése zöld városfejlesztési célok. Az építőiparnak kulcsszerepe van e fenntartható fejlődés megvalósításában.

Forrás:    Wavin Magyarország

Építőipari cégek szűnhetnek meg

Az építőipar gazdasági teljesítménye csökken, több vállalkozás szűnik meg, mint amennyi alakul, és a kormány programjának hatékonysága kérdéses. Az Opten elemzése szerint az ágazatban folyamatos a cégszám csökkenése, szeptemberre a társas vállalkozások száma 65 ezer alá esett. Az alapítási kedv gyenge, az év eleje óta kevesebb új cég alakult, míg sok vállalkozás hagyta el a piacot. Bár a felszámolások száma enyhén csökkent, a kilátások továbbra is borúsak, és az ágazat nehézségei jelentős kihívást jelentenek a gazdaság számára.

Forrás:   Opten  heol.hu

Díjat nyert az új londoni vasútvonal

A londoni Elizabeth Line, amelyet a Grimshaw, Maynard, Equation és AtkinsRéalis építészstúdiók terveztek, elnyerte az Egyesült Királyság legjobb új épületének járó, 2024-es RIBA Stirling-díjat. A 2022 májusában átadott vonal a város közlekedésének új korszakát hozta el, innovációt és hatékonyságot szem előtt tartva. A Paddington és Abbey Wood közötti vonal 62 mérföldnyi pályát és 26 mérföldnyi alagutat tartalmaz, és naponta 700 000 utast szolgál ki. Az építkezés során kiemelt figyelmet fordítottak a fenntarthatóságra, újrahasznosított anyagokat használva és a szén-dioxid-kibocsátást minimalizálva. Az Elizabeth Line esetében a tervezők kulcsszerepet szántak a beton számára, amely nemcsak a szerkezet tartósságát biztosítja, hanem esztétikai értéket is ad a projekthez

Forrás: dezeen

Fókuszban a környezettudatosság

A Zöld Megoldás-pályázat 2011 óta támogat környezettudatos projekteket a Beremendi és a Váci Cementgyárak környezetében a fenntarthatóság érdekében. Idén is számos kreatív kezdeményezés valósult meg: Vácon speciális nevelési igényű gyerekeknek tankertet hoztak létre, Deákváron mini erdei világot alakítottak ki az óvodások számára, Görcsönyben érzékenyítő parkot építettek, Vokányban közösségi ökopark készült, Siklóson pedig iskolakertet telepítettek. A pályázat december 2-áig várja az új ötleteket, amelyek a közösségek fenntarthatóságát és természet iránti szeretetét erősítik.

Forrás: Duna-Dráva Cement Kft.

Baranyai fejlesztések Holcim cementtel

Az M6-os autópálya Bóly és Ivándárda közötti szakasza kulcsfontosságú szerepet játszik az Adriai- és Balti-tenger közötti gyorsforgalmi út magyarországi összeköttetésében, és 2024 első felében adták át. A projekt során környezetbarát építőanyagokat, mint a Holcim ECOPlanet alacsony CO₂-kibocsátású cementet használtak talajstabilizációra, amely legalább 30%-kal csökkenti a karbonlábnyomot a hagyományos cementekhez képest. További Holcim termékek, például PRO cement és mészkőliszt, szintén hozzájárultak az autópálya fenntartható megépítéséhez, mely a vállalat karbonsemlegességre törekvő stratégiájának részét képezi.

Forrás: Holcim Magyarország Kft.