Fenntarthatóbb építkezéseket szorgalmaz a CeMBeton
Az építőipar szerepe a zöld átállásban
A globális tendenciák azt mutatják, hogy minden hónapban annyi új épület épül világszerte, mint egy New York-méretű város, hogy eleget tudjon tenni bolygónk növekvő népességének és lakhatási igényeinek. Magyarországon is jellemző tendencia az urbanizáció, azaz a városok fejlődése, mely tendencia leginkább a rendszerváltást követően gyorsult fel. Az építés alapjául szolgáló beton, a víz után a második leggyakrabban használt anyag a világon, melynek az egyik legfontosabb alapanyaga a cement – ami azt is jelenti, hogy a cement és mészipar, a magyar építőipar fejlődésének egyik motorja.
Miközben a beton számos modern és energiahatékony épület megvalósítását teszi lehetővé, az építőipari alapanyagok előállítása a természeti erőforrások felhasználásával és üvegházhatású gázok kibocsátásával is együtt jár. Az építőipar jelenleg a globális kibocsátás mintegy 38%-ért felelős, amelynek egynegyede az építőipari alapanyagok gyártásához, míg háromnegyede az épületek üzemeléséhez kötődik. Emiatt nem kérdés, hogy nagy szerep hárul az építőiparra a fenntartható jövő megvalósítását illetően.
Éppen ezért a Magyar Cement-, Beton- és Mészipari Szövetség (CeMBeton) és tagvállalatai számára stratégiai prioritás a fenntartható, minél kisebb ökológiai lábnyomú működés megvalósítása, és ezáltal a magyar építőipar zöld átállásának segítése és támogatása.
„A hazai építőipar egyik legfontosabb feladatának tekintjük, hogy legyen szó akár az épületek energiafelhasználásáról vagy az építési folyamat során felhasznált anyagok előállításáról és szállításáról, tagvállalataink csökkentsék környezeti lábnyomukat. A technológiai újítások alkalmazásával – megfelelve a korunk elvárásainak is – a zöld építkezések megvalósulhassanak, ezáltal pedig hozzájárulhatunk a városok és a társadalom fejlődéséhez.” – nyilatkozta Hoffmann Tamás, a Magyar Cement-, Beton- és Mészipari Szövetség elnöke.
Jó példa erre, hogy az elmúlt években egyre több hazai építőipari cég vállalt aktív szerepet a körforgásos gazdaságban. Az alternatív tüzelő- és nyersanyagok alkalmazásával és a termelési folyamatok optimalizálásával lehetőség nyílik a természeti erőforrások hatékonyabb felhasználására és csökkenthető a szemétlerakókba kerülő hulladékok mennyisége is. Ráadásul az alapanyag gyártók saját környezeti lábnyomukat, az üvegházhatású gázok kibocsátását is csökkenthetik.
A jelen kihívásai
Az építőipar jelenleg számos nehézséggel néz szembe: az építőipari termelés volumene 2024 márciusában (a nyers adatokat figyelembe véve) 6,3 százalékkal maradt el az egy évvel korábbitól. A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adatai szerint 2024 első negyedévében 23 százalékkal kevesebb lakás épült, mint egy évvel korábban. Májusban (áprilishoz képest) nőtt a lakosság inflációs várakozása és a munkanélküliségtől való félelme, ami szintén nem kedvez az építkezési tervek megvalósulásának. Ezt tovább súlyosbítják a magyar gyártókat terhelő többlet adóterhek, amelyeket az import áruk esetében nem kell megfizetni. Ennek következtében a hazai gyártók kénytelenek voltak optimalizálni termelési volumenüket, így csak alacsonyabb kapacitással tudnak működni. Az elmúlt időszakban emellett az állami és a külföldi beruházási kedv visszaesése is tapasztalható volt. Mindez nehézségeket okoz a Szövetség tagvállalatai számára is, mivel nem tudják megvalósítani a tervezett és szükséges környezetvédelmi beruházásokat, ami veszélyezteti a kitűzött karbonsemleges működési célok elérését.
A CeMBeton és tagvállalatai bíznak abban, hogy a hamarosan induló otthonfelújítási program hatására a lakások felújítása révén a hazai építőipar élénkülni kezd, és az energetikai korszerűsítést célzó hiteltámogatások további felújítási munkálatokat generálhatnak.
„Számításaink szerint számos hazai kistérség foglalkoztatási rátája növelhető lenne, a teljes hazai GDP-ben pedig akár 0,15%-os növekedést is elő tudnának idézni a tevékenységükkel a CeMBeton szövetség tagvállalatai. Ahhoz azonban, hogy mindez fenntartható módon tudjon megvalósulni, a tagvállalatok többségénél további környezetvédelmi beruházások szükségesek. Az általunk képviselt vállalatoknál kiemelt cél a nettó karbonsemleges működés elérése, melyhez stabil és tervezhető gazdasági, piaci és szabályozási környezet szükséges. A CeMBeton célja a továbbiakban is, hogy a szakmai párbeszédek által, a magyar szabályozási szervekkel és hatóságokkal közös erővel állíthassuk zöld pályára a hazai építkezéseket.” – erősítette meg Hoffmann Tamás.
Forrás: CeMBeton
Fotó: Green Home Los Angeles
Skálázható, BIM alapú, decentralizált tudásplatform a fenntartható és energiahatékony építőiparért
Európa teljes energiafogyasztásának több mint 45%-áért az épületállományunk a felelős. Ennek következtében több európai uniós irányelv is született az elmúlt években az építőipar és az épületállomány fenntarthatóságának és energiafogyasztásának javításával kapcsolatosan.
Ilyen kezdeményezés például a „European Green Deal”, amely 2050-re az épített környezet teljes klímasemlegességét tűzte ki célul. Ennek keretében született meg az az EU-s direktíva is (Energy Performance of Buildings Directive – EPBD), amely szerint 2028- tól minden új építésű épületnek az EU-ban nullkibocsátásúnak kell lennie, és 2030-ra minden épületnek el kell érnie legalább az „E” osztályú energia-minősítést. Ezekkel az elvekkel párhuzamosan egyre nagyobb hangsúlyt kap az emberközpontúság is, az épületállományok nyújtotta életterek minőségének és komfortérzetének javítása.
A fenti irányelvek teljesítéséhez elengedhetetlen az épületek teljes életciklusán keresztül – a tervezéstől a kivitelezésen, fenntartáson, üzemeltetésen és rekonstrukción át egészen az épület esetleges lebontásáig és újrahasznosításáig – zajló építőipari folyamatok hatékonyságának és átláthatóságának javítása, valamint azok utánkövethetőségének megteremtése.
Dr. Friedman Noémi a Beton újság júniusi számában azokról a lehetőségekről ír, amelyek segíthetnek elérni ezeket a célokat, különös tekintettel a digitalizációra, az adatkezelésre, a BUILDCHAIN-re és a digitális épületnapló eszközeire.
A cikk részletesen itt elérhető!
19 Euroconstruct országból 15-ben az új lakásépítés kihívásokkal küzd
Tavaly az Euroconstruct országok teljes építési teljesítménye 1,4%-kal esett vissza, mely valamivel jobb a hat hónappal ezelőtt vártnál. A negatív tendencia viszont 2024-ben is folytatódni látszik, és idén 2,7%-os csökkenés várható, főként amiatt, hogy a 19 Euroconstruct ország közül 15-ben az új lakásépítési szegmens jelentős kihívásokkal néz szembe. Pozitív fordulatra 2025-ben lehet számítani és a kedvező tendencia 2026-ban is folytatódhat – derül ki az európai építésre vonatkozó új előrejelzésből, amelyet a 97. Euroconstruct Konferencián mutattak be. A konferenciát a Prognoscentret, a szervezet svéd tagja szervezte Stockholmban június 11-én.
Az Euroconstruct térség gazdasági kilátásai meglehetősen vegyesek. A tavalyi szerény, 0,4%-os növekedést követően – amikor hét tagország gazdasági teljesítménye csökkent – az idei évre várható növekedés mérsékelt, 1,1%-os lesz. A lakossági fogyasztás és az export növekedése is visszafogott marad. Bár 2025-ben az Euroconstruct térség gazdasága várhatóan némileg élénkülni fog, a 2%-os növekedési határ továbbra is elérhetetlennek tűnik a számos visszafogó tényező, például az inflációs sokk utóhatásai miatt. A 2024-2026 közötti időszak legpozitívabb gazdasági kilátásai Írországban és Magyarországon várhatóak, míg a legnegatívabbak Olaszországban és Németországban.
A kamatok folyamatos emelkedése és a magas költségvetési hiány is visszafogja a gazdasági növekedést. Az Euroconstruct elemzői mindkét tényezőt egyértelmű akadálynak tekintik az európai építési piacon. A központi költségvetés, valamint a regionális és helyi önkormányzatok korlátozott pénzügyi mozgástere negatív következményekkel járhat az esetleges adókedvezményekre, a pénzügyi juttatásokra, a programok biztosítására, vagy a közszféra közvetlen építési igényére.
A finanszírozási feltételek, mint az építési piac befolyásoló tényezői, jelenleg minden fő építési szegmensre negatívan hatnak. A meredek kamatemelések rövid idő alatt jelentősen megnehezítették a háztartások és cégek számára az építési projektek finanszírozását, és ennek normalizálódása lassan zajlik. Az EKB legfrissebb hitelezési felmérése szerint az eurózónában a lakossági lakáshitelek iránti kereslet az utóbbi időben stabilizálódott, de a vállalati hitelkereslet 2024 második negyedévéig tovább gyengült, és továbbra is egyértelműen negatív tartományban maradt.
Ezzel szemben 2021 óta először vált valamivel enyhébbé a háztartások lakásvásárlási hitelelbírálása, bár a bankok továbbra is nagyon óvatosak egyéb hitelformák esetében. Az elmúlt évek problémái – mint a kamatfordulat, infláció és az építési költségek emelkedése – továbbra is visszafogják az építkezések számát. A mélyépítés területén azonban idén erőteljes bővülés várható, főleg a kormányok pénzügyi támogatásának köszönhetően.
A 19 ország eltérő mérete miatt a névleges építési volumen 10 milliárd eurótól csaknem 500 milliárd euróig terjed. Ha az építési teljesítményt az adott GDP-hez viszonyítjuk, a szórás lényegesen kisebb: 2023-ban az átlag 11% volt. Olaszország vezetett 14%-os aránnyal az építés gazdasági teljesítményhez viszonyítva, mivel az építőipar jelentős bővülést könyvelt el 2021-ben és 2022-ben. Ugyanakkor Olaszország gazdasági növekedése évek óta lassú sok más országhoz képest. A lista végén Írország állt 6%-kal, ahol az ipar szerkezete és jogi/adókerete miatt nagyon magas az egy főre jutó GDP. Magyarország a hatodik helyen állt tavaly az Euroconstructban, az ország teljes építési teljesítménye a GDP 12%-át tette ki.
Forrás: EUROCONSTRUCT
Forró a helyzet – de hogyan tartsuk hűvösen a lakást?
Már a magyarok is a mediterrán országokban bevált komplex rendszerekre vágynak.
Az előrejelzések szerint újabb hőmérsékleti csúcsok dőlhetnek meg 2024 nyarán, a forróság pedig nemcsak kellemetlen, hanem akár emberéleteket is követelhet – elsősorban a 65 év felettiek körében. Az egyre melegebb nyarakon hűtésre is többet költünk, pedig átgondolt építkezéssel és felújítással, valamint a zöldfelületek okos pozicionálásával energiahatékony módon tarthatnánk hűvösen az otthonunkat.
A Wavin kutatásából kiderült, hogy a magyarok leginkább olyan komplex rendszereket telepítenének otthonaikba, amelyek lehetővé teszik a felületfűtő-, hűtő-, valamint szellőztetőrendszerek és egyéb okos megoldások összehangolt használatát minden évszakban. Az épületgépész mérnök szerint az utóbbi években itthon is egyre nagyobb az igény a mediterrán országokban már elterjedt, könnyen kezelhető és energiahatékony rendszerek iránt, amelyek segítségével nyáron is kellemes hőmérséklet érhető el az épületekben.
A Nemzetközi Energiaügynökség adatai szerint a 65 éves vagy annál idősebb emberek körében a hőséggel összefüggő halálozások száma az elmúlt években mintegy 60%-kal nőtt. Ezzel párhuzamosan a légkondicionáló berendezések száma megháromszorozódott, és az épületek egyre hatékonyabb szigetelése miatt a meleg még éjszaka is bent marad. Nemcsak több eszközzel hűtünk, hanem az energiaárak növekedése miatt is drágábban, így egyre világosabbá válik, hogy energiahatékony alternatív megoldásokra van szükségünk. Balogh Péter épületgépész mérnök, a Wavin Beltéri Klímamegoldások Termékmenedzsere segítségével bemutatjuk a leghatékonyabb eljárásokat.
A problémát a gyökerénél…
… ragadjuk meg – konkrét és átvitt értelemben is. Hiszen a fákat és zöld felületeket nélkülöző épületdzsungel nyaranta ontja magából a meleget, forró városban pedig értelemszerűen a lakásokat is nehezebb lehűteni. Az épület elé ültetett fa megvédi a falakat a felforrósodástól, de segíthetnek az olyan nagy árnyékot adó és egyben dekoratív futónövények is, mint a lilaakác vagy a vadszőlő. A városi fák túlélése érdekében nem szabad megfeledkeznünk a növények vízellátásáról sem, ebben segít például a Wavin innovációja, a betonfelület alá telepíthető, gyökereket tápláló víztározó, a TreeTank.
Kék is, zöld is – mi lehet az?
Búcsúzzunk el a Nap melegét magába szívó és visszasugárzó, sötét színű tetőktől. Nagy előrelépés, ha zöld tetőt telepítünk, de egy még kevésbé elterjedt megoldás ennél is tovább megy: a kék-zöld tető, azaz a Wavin „PolderRoof” projektje segítségével a tetőből okos víztározó válik. A „zöld”, füvesített vagy beültetett tetőszint alatt, attól egy szűrőréteggel elválasztva ugyanis egy „kék” víztározó réteg kap helyet, amit vízzáró réteg választ el a tetőszerkezettől. Így az esővizet így öntözésre, az épület hűtésére vagy akár a mosdókban is újrahasznosíthatjuk. A rendszer okos megoldásokkal válik maximálisan hatékonnyá, több fokkal csökkenti az épületekben a hőmérsékletet, és akár 10 decibellel képes csökkenteni az utcáról beszűrődő zajt.
Hűvös lakás – huzat nélkül
Akár szellőztetéssel, akár légkondicionálóval próbáljuk lehűteni a lakást, a légörvények, illetve a befúvók okozta zaj nem csak az erre érzékenyeket zavarja hosszú távon. Minél egyenletesebb a légmozgás, annál hosszabb ideig érzünk egy helyiséget komfortosnak. A legkellemesebb – és egyben energiatakarékos – megoldás, ha felülethűtéssel, azaz a mennyezetben, illetve a falakban elhelyezett, hideg vizet áramoltató csőrendszer segítségével hűtjük a lakást. Így nem betegszünk meg az egy pontra fújt hideg levegőtől, és a légkondicionálók rendszeres tisztításával sem kell bajlódnunk. A rendszer ráadásul ugyanazon elemekkel – esetleg padlófűtéssel kiegészítve – fűtésre is használható, így minden évszakban a legmegfelelőbb hőmérsékletet biztosítja. Ha még ennél is tovább szeretnénk menni, akkor a családi házakba, egyedi lakásokba utólag is telepíthető vezérelt gépi szellőztetőrendszerek jelentik a megoldást, melyekkel a kintről beáramló friss levegő mindig megfelelő hőmérsékletű.
A magyarok komplex megoldásokra vágynak – egész évben
A Wavin kutatása szerint a magyarok olyan komplex rendszereket telepítenének legszívesebben az otthonukba, melyekkel a felületfűtő, -hűtő, valamint szellőztetőrendszerek és egyéb okos megoldások használatát minden évszakban össze lehet hangolni. Balogh Péter, a Wavin Beltéri Klímamegoldások Termékmenedzsere szerint az építkezést, felújítást tervezők jellemzően éppen a magas energiaárakat szem előtt tartva választják ezeket a komplex rendszereket, hiszen egyértelmű, hogy hosszútávon az energiahatékony megoldásokban érdemes gondolkodni.
„A mediterrán országok lakói jól tudják, hogy a nyári melegben csak a hűtés, a szellőztetés és az árnyékolás összehangolt alkalmazásával tarthatják kellemes hőmérsékleten épületeiket. A klímaváltozás és az egyre forróbb nyarak miatt eljött az idő, hogy mi is komplex, energiahatékonyan üzemeltetett rendszerként tekintsünk az otthonunkra” – tette hozzá a szakértő.
Forrás és kép: Wavin
Geelong Művészeti Központ: Az építészeti csoda betonfüggöny mögött
Az Ausztráliában nemrégiben felújított Geelong Művészeti Központ lenyűgöző új arculata révén az építészet szerelmeseinek valóságos paradicsoma lett. Az épületet tervező ARM Architecture csapata innovatív megoldásokkal tette felejthetetlenné az intézmény külső és belső megjelenését. A legszembetűnőbb újítás a központ betonfüggöny-szerű külső burkolata, amely egyedi vizuális élményt nyújt és különleges építészeti karaktert kölcsönöz az épületnek.
Ez a „betonfüggöny” nem csupán esztétikai célokat szolgál, hanem funkcionális elemeket is tartalmaz. Az átgondolt tervezésnek köszönhetően a burkolat optimalizálja a hőszabályozást, és csökkenti az energiafogyasztást, miközben megőrzi a belső terek komfortját. Az egyedileg formált betonpanelek különleges textúrával és mintázattal rendelkeznek, amelyek a napfény változásával dinamikus árnyékokat vetnek, így az épület mindig új arcát mutatja.
A Geelong Arts Center a régió legnagyobb művészeti központja, amely két színházat és hatalmas közösségi tereket foglal magában. Az eredeti épület 1981-ben brutalista stílusban készült, amit az ARM Architecture újragondolt, mind külső megjelenésében, mind belső tereiben, így a központ sokkal kifejezőbb, barátságosabb és hívogatóbb lett.
A beton szerepe az egész projektben kulcsfontosságú volt. Az anyag tartóssága és rugalmassága lehetővé tette a tervezők számára, hogy merész és kreatív megoldásokat alkalmazzanak. Az épület belső tereiben is megjelenik a beton, ahol letisztult, modern környezetet teremt, amely tökéletesen illeszkedik a művészeti központ funkciójához. A nyers betonfelületek és a meleg faburkolatok kombinációja harmonikus egyensúlyt teremt a hideg és a meleg anyagok között, ami különleges atmoszférát biztosít a látogatók számára.
A Geelong Művészeti Központ új dizájnja nemcsak esztétikailag lenyűgöző, hanem technikailag is kifinomult. Az épület integrált fenntarthatósági megoldásai révén energiahatékony működést biztosít, miközben a kortárs művészet és kultúra vibráló központjaként szolgál. Az építészek mesterien ötvözték a modern technológiát és az esztétikai szépséget, így a Geelong Művészeti Központ méltán vált az építészeti innováció és a kulturális fejlődés ikonikus példájává.
Az új Geelong Művészeti Központ példaértékűen láttatja azt, hogy hogyan lehet a beton használatával kreatív és fenntartható építészeti megoldásokat létrehozni, amelyek egyszerre szolgálják az esztétikai és funkcionális igényeket. Az épület különleges megjelenése és technikai kiválósága hosszú évekre meghatározza majd Geelong városképét és kulturális életét.
Forrás: dezeen
Fotókt: John Gollings
Egyedülálló tankert a környezettudatosság jegyében: nem mindennapi projektátadóval ünnepeltek Vácott
A Cházár András EGYMI Simon Antal Tagintézménye lett a Duna-Dráva Cement Kft. (DDC) Zöld Megoldás-pályázatának egyik díjazottja a váci régióban. „Mi is képesek vagyunk megváltoztatni és jobbá tenni a világot” című projektjük keretében egy olyan tankertet hoztak létre, amely lehetőséget biztosít a sajátos nevelési igényű tanulók számára, hogy gyakorlati tevékenységeken keresztül ismerkedjenek meg a természettel és a fenntarthatóság fontosságával.
Ünnepélyes átadó Vácott
A nyertes projekt bemutató- és átadóünnepségét 2024. július 1-én tartották Vácott, a Simon Antal Tagintézményben. Az ünnepélyes megnyitót követően sor került a tankert átadására, melyet szalagvágás és közös koccintás követett. Ezután a résztvevők bejárhatták a tankert területét, majd egy kiállítást is megtekinthettek, ahol a projekt házigazdái fotókkal illusztrálták a közös kert létrejöttének egyes pillanatait. A vendégvárás során a látogatók megkóstolhatták a saját termesztésű zöldségeket is, ezzel zárva a különleges eseményt.
Sokoldalú tankert nevelési szándékkal
A projekt megtervezése és megvalósítása során kiemelt figyelmet fordítottak az akadálymentesítésre. Tudatosan döntöttek a magaságyások kialakítása mellett, hogy a mozgásukban korlátozott tanulók is aktívan részt vehessenek a kert gondozásában. A tankert igazi zöld oázisként szolgál, ahol a diákok felfedezhetik a kerti munka örömeit. A területen fákat ültettek, méhlegelőt, rovarhotelt, madárodúkat és itatókat hoztak létre, valamint egy komposztálót is kialakítottak, hogy a természet körforgása teljes legyen.
A fenntarthatóság és közösségépítés új dimenziói
A tankertben a diákok megismerkedhetnek az egészségtudatosság fontosságával, és a gyakorlatban sajátíthatják el a növénytermesztés alapjait. Kézzelfogható tapasztalatokat szereznek, így a tanulás nemcsak elméleti, hanem valódi élménnyé válik. A projekt erősíti a pedagógus-diák kapcsolatot és összekovácsolja a közösséget a természettudatos szemlélet jegyében. A tanulók uzsonnára friss, saját termesztésű zöldségeket és gyümölcsöket fogyaszthatnak, egyenesen a kertből.
Formabontó ötletek a környezettudatosság jegyében
Hazánk egyik meghatározó építőanyag-gyártója 2011-ben hívta életre a Zöld Megoldás pályázatot. A zöld szemléletet népszerűsítő pályázat elsődleges célja a Beremendi és a Váci Cementgyár környezetében különféle környezettudatos fókuszú projektek, fejlesztések és kezdeményezések széles körű támogatása. A DDC a pályázat keretében – az idén megvalósuló projektekkel együtt – összesen 70 projekt létrejöttét támogatta, mintegy 98 millió forintból.
Forrás: Duna-Dráva Cement Kft.
A Holcim emlékfákat ültetett a környezetvédelmi rajzpályázatának nyerteseivel
A Holcim Magyarország Kft. elkötelezett a környezettudatos gondolkodás népszerűsítése mellett. Ennek jegyében hirdette meg tavaly környezetvédelmi rajzpályázatát Baranya vármegye nevelési-oktatási intézményei számára.
- Az első helyezettek faültetésére június első hetében, a Környezetvédelmi Világnaphoz kapcsolódóan került sor a rajzpályázat nyertes diákjainak intézményeiben.
- Az emlékfákat három település (Királyegyháza, Görcsöny, Székelyszabar) közintézményeinek udvarán ültették el, a nyertes gyermekek osztályába járó tanulók és óvodások részvételével.
A Holcim Magyarország Kft. elkötelezett a környezettudatos gondolkodás és a fenntartható jövő elősegítése mellett. Ennek jegyében hirdette meg 2023 őszén környezetvédelmi rajzpályázatát, amely a zöld gondolkodás és a környezettudatos szemlélet mindennapi elterjedését kívánta ösztönözni. A pályázati felhívásra több mint 300 pályamű érkezett, 9 település 30 nevelési-oktatási intézményéből. A beérkezett rajzok közül a zsűri 27 pályamunkát díjazott. Az eredményhirdetésre 2024. március 22-én, a Víz Világnapján került sor, míg az ünnepélyes díjátadóra áprilisban.
A beérkezett alkotásokat 4 kategóriában díjazták: az első 3 helyezett gyermek nevelési-oktatási intézménye összesen mintegy 1.300.000 Ft értékű pénzjutalomban részesült, amelyet környezetvédelmi vagy egészségmegőrzési célok megvalósítására fordíthattak. Az 1-3. helyezést elért alkotásokat a Holcim a Királyegyházi Cementgyár területén állította ki, ahol egy éven keresztül, a következő rajzpályázat eredményhirdetéséig tekinthetők meg.
Az 1. helyezett diákok nevelési-oktatási intézménye részére faültetést is adományozott a Holcim. Az emlékfák elültetésére június elején, a Környezetvédelmi Világnaphoz kapcsolódóan – és a kedvező időjárási feltételekhez igazodva – került sor.
2024. június 6-án Görcsönyben a helyi általános iskolában, valamint Királyegyházán az óvodában, június 7-én pedig Székelyszabaron a település közterületén ültették el a fákat. Az eseményen a nyertes gyermekek és diáktársaik, az intézmények vezetősége, valamint a Holcim Magyarország Kft. képviselői vettek részt.
„Öröm volt látni, milyen lelkesedés övezte nem csak a rajzpályázatot, de a faültetést is. Bízunk abban, hogy az elültetett fák minden nap emlékeztetik majd a gyermekeket a környezettudatos gondolkodás fontosságára, mivel mindannyiunk felelőssége a zöld jövő építése.” – nyilatkozta Turbéki Judit, a Holcim Magyarország Kft. kommunikációs vezetője.
Forrás: Holcim Magyarország Kft.