Megjelent a Beton újság februári száma!
A Beton újság legfrissebb számában beszámolunk a CeMBeton szövetség tavaly decemberi tisztújító közgyűléséről, szakmai cikkeink közül pedig olvashatnak a már régóta ismert, még is újra és újra reflektor fénybe kerülő High Gride fibrillált szál alkalmasságának kérdéseiről, amely főként az ipari padlók megerősítésekor vállalhat szerepet, illetve az ehavi számunkban még egy ”szálas” kérdést boncolgatunk: Molnár Tamás és Csorba Gábor cikkében a betontechnológiában használt mikroszálakról olvashatunk, melyeknek a tűzvédelemben van kiemelt jelentősége!
Folytatjuk a Betonrepedések okait feltáró cikksorozatunkat, illetve olvashatunk egy, a Magyar Közút Nonprofit Zrt. pályázatán elnyert izgalmas projekt tapasztalatairól az előregyártott bazaltbeton pályatáblák helyszíni cseréjének témakörében.
Asztalos István Betonépítészet a nagyvilágban cikksorozatának következő részében pedig ezúttal egy bauhausos magyar, Breuer Marcell munkásságát ismerhetjük meg.
A februári számunkat itt olvashatják online!
Az olvasáshoz kellemes időtöltést kívánunk!
Alapanyaggyártási folyamatmérnöki mesterszak a Miskolci Egyetemen!
Nem csak a gépet kell ismerni, hanem az anyag viselkedését is a gépben!
Az építőanyagipar számára is fontos mesterképzést, az Alapanyaggyártási folyamatmérnöki képzést idén februárban a második alkalommal indítja a Miskolc Egyetem.
Minőségi alapanyagok nélkül nincs korszerű, versenyképes feldolgozóipar és késztermék-gyártás, amely a magas életszínvonalat biztosítja. Ha ismered a szemcsés anyagokat és a berendezésekben az anyagon végbemenő fizikai-mechanikai és kémiai átalakulási folyamatokat, amelyek révén az ásványi és a természetes szerves nyersanyagokból, hulladékokból nagyfinomságú és különleges tisztaságú alapanyag lesz, akkor ki tudod venni a részed a jelenkor kihívásainak (klímavédelem, fenntarthatóság, stb.) a megoldásában.
A képzés gyakorlatorientált vezetője az 1923-ban alapított Nyersanyagelőkészítési és Környezeti Eljárástechnikai Intézet, amely Magyarország egyetlen olyan oktatási és kutatási intézménye, amely a magasszintű tudományos eljárástechinkai tudományos ismeretek kutatásával és ezeknek az elsődleges- és másdolagos nyersanyagok alapanyaggá történő átalakítására való alkalmazásával foglalkozik.
A Miskolci Egyetem campusán a diákélet hagyományosan kiváló, mivel a Selmeci diákhagyományokra épül, s egy önálló város a városban, amely minden szükséges oktatási, kutatási, sport és rekreációs létesítménnyel rendelkezik.
Ezt a kompetenciát csak Miskolcon lehet megszerezni. További információ:
Elindult az építési termékek új környezeti információs rendszere
A Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) háttérintézményénél, az ÉMI Nonprofit Kft.-nél a kormány fenntartható gazdaság- és iparfejlesztési céljaival összhangban elindult az építési termékek egyszerűsített környezeti értékelése és az ehhez kapcsolódó információs rendszer – jelentette be január 24-i közleményében a minisztérium.
Az ÉMI az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetségével együttműködve a termékgyártók önkéntes nyilatkozatára és adatszolgáltatására alapozottan minden stratégiai jelentőségű termékre elvégzi az értékelést és közzéteszi az információkat. Az NGM tájékoztatása szerint ez a megközelítés elősegíti, hogy az építési projektek során a lehető legközelebbi gyártó helyszínhez legyen preferálva a magyar ipar termékeinek választása, ezáltal minimalizálva a környezetterhelést. Az ipar fontos szerepet játszik a gazdaságban, kiemelve, hogy a bruttó hozzáadott érték 23%-át és a beruházások 33%-át teszi ki, így az energiahatékony gyártókapacitások fejlesztése kulcsszerepet játszhat a magyar gazdaság ellenállóképességének növelésében és az ipar teljesítményének javításában. Az alapanyag-előállítási ágazatok a hazai ellátás hatékony biztosításán keresztül más ágazatok versenyképességét is biztosítják, jelentőségük az új technológiák adaptálásában, a zöld átállásban és a kapcsolódó szabályok betartásában kiemelkedő – magyarázta az NGM.
Fábián Gergely, az NGM iparpolitikáért és technológiáért felelős államtitkára a közleményben kiemelte, hogy a most készülő információs rendszer – az iparstratégiával összhangban – jelentősen erősíti a magyar tulajdonú vállalatokat azáltal, hogy a magyar ipar által előállított termékekre fókuszál. A rendszernek köszönhető adatalapú döntéshozatal pedig közvetetten növeli a hatékonyságot és az eredményességet. A beruházók tudatos döntését az adatbázis azzal is segíti, hogy az építési termékek leglényegesebb műszaki információit is publikálja gyártói teljesítménynyilatkozatok formájában. A minőségen túl tehát a szállítási távolság, az újrahasznosítási potenciál és a természetes anyagok arányának figyelembevétele is meg tud történni a kiválasztásnál. Ezzel Magyarországon is elindul az építőipar zöld átállása és párhuzamosan a zöld közbeszerzési szabályok, illetve a támogatással megvalósuló lakáscélú programok felülvizsgálata.
A Nemzetgazdasági Minisztérium felhívja az építőipari szereplők figyelmét, hogy vegyenek aktívan részt az adatbázis és információs rendszer építésében, hiszen a cél közös: a hazai ipar versenyképességének javítása, az épített környezetünk védelme, a fenntartható megoldások elterjesztése és a beruházások ösztönzése.
Az iparstratégiával összhangban tehát a termekinfo.emi.hu oldalon elérhető információs rendszer jelentősen erősíti a magyar tulajdonú vállalatokat azáltal, hogy a magyar ipar által előállított termékekre fókuszál. A rendszernek köszönhető adat-alapú döntéshozatal pedig közvetetten növeli a hatékonyságot és az eredményességet.
A beruházók tudatos döntését az adatbázis azzal is segíti, hogy az építési termékek leglényegesebb műszaki információit is publikálja gyártói teljesítménynyilatkozatok formájában. A minőségen túl tehát a szállítási távolság, az újrahasznosítási potenciál és a természetes anyagok arányának figyelembevétele is meg tud történni a kiválasztásnál. Ezzel Magyarországon is elindul az építőipar zöld átállása és párhuzamosan a zöld közbeszerzési szabályok, illetve a támogatással megvalósuló lakáscélú programok felülvizsgálata.
Az adatbázis és információs rendszer építése minden ágazati szereplő érdeke, hiszen a cél közös: a hazai ipar versenyképességének javítása, az épített környezetünk védelme, a fenntartható megoldások elterjesztése és a beruházások ösztönzése.
A felület egy dinamikusan bővülő adatbázisban gyűjti össze és teszi elérhetővé az építőipar valamennyi szereplője számára – legyen az gyártó, forgalmazó vagy fogyasztó – az építési termékekhez kapcsolódó műszaki és környezeti információkat.
A gyártói regisztrációknak köszönhetően folyamatosan frissülő információs rendszer elérhető az ÉMI honlapjának főoldaláról, valamint a www.termekinfo.emi.hu címen.
A portállal kapcsolatos technikai kérdésekben a termekinfo@emi.hu e-mailcímen állnak rendelkezésre az ÉMI munkatársai.
Forrás: Mérnökvagyok (MTI), Egov hírelevél
Fotó: canva
Gyémánt légköri szén-dioxidból
Az egyik leghírhedtebb üvegházhatású gázból gyártanak gyémántot Amerikában.
A világon elsőként állít elő légköri szén-dioxidból gyémántot egy Aether Diamonds nevű, New Yorki-i startup. A cég szerint az általuk alkotott szintetikus drágakő megalkotásához karátonként 20 tonna üvegházhatású gázt kell kivonni az atmoszférából.
A klímaváltozás elleni küzdelem elősegítése mellett ez a gyártási módszer a gyémántbányászatban tapasztalható emberi jogi visszaélések számát is jelentősen visszaszoríthatja.
Az Aether egy Climeworks nevű, svájci székhelyű vállalattól szerzi be a gyémántgyártáshoz szükséges, káros légnemű anyagot. A Climeworks a gázt a közvetlen szén-dioxid-leválasztás módszerével szippantja ki a levegőből.
Az Aether következő lépésként egy szabadalmaztatott eljáráson keresztül metánná (CH4) alakítja, majd pedig gyémántreaktorokba csatornázza a felvásárolt szén-dioxidot. A gyártó ezt követően kémiai gőzfázisú leválasztással nyers gyémántot növeszt a reaktorokban.
A kémiai gőzfázisú leválasztás procedúrája vákuumközeli körülmények között nagyon forró hőmérsékletre melegíti a gázokat, s mint ilyen az energiaigénye igencsak magas. Az Aether ennek ellenére azt állítja, hogy a gyártás összes szakaszában kizárólag megújuló energiaforrásokat hasznosít.
Amikor már kellő mennyiségű nyers gyémánt képződött, az amerikai cég a mesterséges ásványt Szúrat indiai városába szállítja, ahol is a szakemberek csillogóan simára csiszolják a drágakövet. Az utolsó fázisban az újdonsült kincs visszakerül New Yorkba, ahol önmagában vagy ékszerekbe ágyazva már meg is kezdődik az értékesítése.
Forrás: Gyártástrend.hu
Fotó: Aestherdiamonds
Szeged szívében új irodaház épül - bemutatkozik a TILIA
A modern és szecessziós elemeket ötvöző, korszerű infrastruktúrával és környezetbarát megoldásokkal ellátott, teljeskörűen akadálymentesített TILIA irodaház minden tekintetben megfelel az ESG szempontoknak. Az épületet 2025 második negyedévében adják át.
Hazánk egyik legnagyobb építőipari fókuszú, technológia vezérelt és innovatív vállalatcsoportja, a több mint 4 évtizedes szakmai múlttal rendelkező KÉSZ Csoport komplex ingatlanfejlesztést indított Szeged belvárosában.
A TILIA elnevezésű irodakomplexum a Gutenberg utca 25. szám alatt valósul meg az 1873-ban szecessziós stílusban épült, egykori polgári leányiskola újragondolásával. A minden igényt kielégítő létesítmény különleges megoldással ötvözi a 19. századi polgári épület és a mai modern irodaházak elemeit: míg a Gutenberg utca felőli helyi védelemmel ellátott homlokzatot megőrzi, addig a Hajnóczy utca felől egy teljesen új, modern épületfront fogadja majd az ide látogatókat.
A projekt látványos elemeként a Hajnóczy és a Gutenberg utcák között egy új passzázst is kialakítanak a szegediek örömére, ahol tervezetten vendéglátó- és kereskedelmi egységek kapnak majd helyet. Emellett a Hajnóczy utca teljeskörű rekonstrukciójára is sor kerül a Jósika és a Londoni körút közötti szakaszon, a helyi önkormányzattal történő szoros együttműködésben.
A mintegy 5.300 m2 bérbeadható irodaterülettel, közel 900 m2 üzlethelyiséggel, valamint 90 férőhelyes mélygarázzsal rendelkező épületet a tervek szerint 2025 második negyedévében adják át. A projekt megvalósítására a KÉSZ Ingatlan fejlesztésében és a KÉSZ Csoport tagvállalatainak és stratégiai partnereinek kivitelezésében kerül sor. A kiviteli terveket a bim.GROUP készítette, az engedélyes tervekért a Singer Design, míg a belsőépítészeti tervezésért az Upper Design felel.
Kapcsolatban a természettel
A modern irodakomplexum nem véletlenül kapta a TILIA fantázianevet. A szó a hársfa latin megfelelője, amely remekül tükrözi a megvalósuló épület és környezete harmóniáját, a környék hársfái ugyanis meghatározó szimbólumai a városrésznek. Ennek megerősítése érdekében a megújuló irodanegyedben jelentős zöld terület is növeli majd az idelátogatók komfortérzetét: az udvaron például egy mindenki által látogatható impozáns kertrészt is kialakítanak majd.
Fókuszban a fenntarthatóság
Felelős piaci szereplőként a beruházó kiemelt figyelmet fordít a fenntarthatóság témakörére, ezért a TILIA irodaház megvalósítása során számos környezettudatos megoldást alkalmaz. Az energiahatékonyság érdekében „A” kategóriás gépészeti és elektromos rendszereket alakítanak ki, helyi megújuló energiatermeléssel, geotermikus talajszondákkal, valamint hőszivattyúval, az új épületrész hullámos tetőszerkezetére pedig napelemek kerülnek.
A jövő munkahelye
Az új irodalétesítmény korszerű megoldásokkal segíti majd a hatékony munkavégzést. Intelligens épületfelügyeleti rendszer, érintésmentes megoldások, modern szellőzőrendszer, ergonomikus tervezésű munkaterületek, okostöltőkkel ellátott, dolgozóbarát belső környezeti kialakítás, CCTV és LED világítás, kerékpártároló és zuhanyzó, szelektív hulladékgyűjtési lehetőség, energiatakarékos szaniterek és öblítési rendszer, valamint 30 elektromos autótöltő áll majd a munkavállalók rendelkezésére. A beruházó az épület karbonlábnyomának további csökkentése érdekében minden huszadik elfoglalt munkaállomást egy fa ültetésével kompenzálja majd.
A fejlesztő – Szegeden elsőként – a BREEAM Excellent minősítés mellett a WELL Platina és az Access4you Gold minősítést is megcélozza legújabb irodaházával, mely egyben a KÉSZ Csoport szegedi cégközpontjának is helyet ad majd.
Németh László, a KÉSZ Csoport ingatlanfejlesztési igazgatója a beruházással kapcsolatban elmondta: „A projekt kifejezi elkötelezettségünket Szeged városa és a helyi gazdaság élénkítése iránt. Azt gondoljuk, hogy ebben a lokációban és ekkora léptékben van létjogosultsága egy kiemelkedő színvonalú és műszaki tartalmú, előre mutatóan fenntartható irodaháznak. Büszkék vagyunk rá, hogy innovatív gondolkodásunk egy saját fejlesztésben is meg tud valósulni. A vonzó munkakörnyezetre vágyó cégek értékelik az általunk kínált unikális lehetőséget Szegeden, mely a saját ESG-megfelelésüket is támogatja.”
Forrás és fotó: KÉSZ Group
MÉSZ XXI. Nemezeközi Építészkongresszus – 2024. március 8.
TÉMA: ÉRTÉKALAPÚ ÉPÍTÉSZET
Az inga ide-oda leng: időnként az épített környezet szórakoztató volta és kereskedelmi értéke áll a közfigyelem előterében – de ha keményebb idők jönnek, ez banálisnak vagy akár közönségesnek is tűnhet. Ekkor az inga a komolyabb, tartósabb és megfontoltabb építészet felé lendül. Ez nem jelent száraz, spórolós vagy unalmas építészetet, amint azt az idei konferencia válogatott előadói is illusztrálni fogják.
Az „értékalapú építészet” kifejezés azt kívánja kifejezni, hogy „amit az emberek értékelnek, vagy ami fontos nekik”, az nemcsak tükröződhet az építészetben, hanem az alapja is lehet. Az építészek által tervezett terek és helyek befolyásolják az emberek cselekedeteit, gondolatait, hangulatát és érzéseit. Ha a tervezők értékelik az emberek, kultúrák és helyek közötti kapcsolatokat, akkor ez a tudatosság a tervezésben is kifejeződhet. Az, hogy az építészek „aktivistaként” viselkedhetnek-e, sőt kell-e viselkedniük, vagy sem, vita tárgyát képezheti. De azt a kérdést, hogy milyen szókincs a legmegfelelőbb az értékek közvetítésére, érdemes feltenni.
Jelenkezés és további információk az Artiflex kiadó oldalán!
Új, globális márka a Heidelberg Materials-tól
A Duna-Dráva Cement Kft. (DDC) anyavállalata, a Heidelberg Materials új globális márkát vezet be az alacsony szén-dioxid-kibocsátású és körforgásos termékek számára, amely nem más, mint az evoBuild®.
A Heidelberg Materials 2023 novemberében mutatta be az evoZero márkát, a világ első széndioxid-leválasztással előállított, nettó-zéró kibocsátású cementjét. Most hozzáadták az evoBuild-et is az evo márkacsaládhoz. Ezzel pedig létrejött a vállalat második globális márkája, amely a fenntarthatóságra összpontosít.
„Miután több mint 20 országban bevezettük új vállalati márkánkat, a következő logikus és fontos lépés az erős, fenntartható termékportfóliónk globális szintű harmonizálása; – mondta dr. Dominik von Achten, a Heidelberg Materials igazgatótanácsának elnöke. „Nemrég mutattuk be evoZero márkánkat, a világ első szén-dioxid-leválasztással előállított, nettó-zéró kibocsátású cementjét. Most hozzáadjuk az evoBuild-et az evo márkacsaládhoz egy új keretrendszerrel minden olyan termék számára, amelyet a szén-dioxid-kibocsátás csökkentéséhez és a körforgáshoz való különleges hozzájárulásuk jellemez. Ez azt is tükrözi, hogy üzleti tevékenységünk nagy hangsúlyt fektet az ügyfeleink számára fenntartható megoldásokra.”
Az egyedülálló evoZero termék bevezetése paradigmaváltást jelent az ágazat szén-dioxid-mentesítésében. A szén-dioxid-leválasztás és -tárolás áttörést jelentő technológia az építőanyag-ipar számára, és a vállalat élen jár ennek a nagyléptékű bevezetésében.
Az evoZero® cement két változatban lesz elérhető az ügyfél helyétől függően. Az evoZero Carbon Captured Brevik közvetlenül a norvégiai Brevik CCS-üzeméből szállítják, így a teljes életciklus során eléri a nettó zéró lábnyomot. A más európai országokban élő ügyfelek választhatják az evoZero Carbon Captured terméket, amelyet a közeli üzemekből szállítanak, miközben kihasználják a Brevikben megvalósított egyedi szén-dioxid-megtakarítási eredményeket.
Forrás: Duna-Dráva Cement