A cementipar aktuális kérdése
A Cementipari kutatások nem meglepő módon elsősorban az iparág dekarbonizálására fókuszálnak. Prof. dr. Boros Anita írásában azt járja körül, hogy ezek a kutatások milyen stratégiák mentén zajlanak.
A törekvés közös, mivel a Földön a víz után ez a második legtöbbet „fogyasztott” anyag – az egyes becslések szerint a globális cementtermelés a világon évi kb. 4,2 Gt (2019) -, így,- egyetemes cél, hogy az iparág dekarbonizációja minél hamarabb megtörténjen.
Az ezirányú kutatások több stratégia mentén zajlanak: az anyaghatékonyságtól kezdve, az alternatív adalékanyagok használatán át, a technológiai fejlesztésekig.
Részletesen a Beton Újság decemberi számában, a cikkre kattintva olvashatja tovább a professzor asszony írását.
JOYBO Farm – egy káprázatos kínai farmocska csodálatos látszóbeton pajtával
A kínai Csungking város vidéki részén található a WT Architects tervezte Joybo farm. A különleges atmoszférájú mezőgazdasági komplexum több funkciót is ellát: van itt egy kör alakot formázó kereskedelmi terület, egy süllyesztett, csigát formázó zöldségeskert és egy vízzel körbevett kávézó is. Mégis, a farm talán legmarkánsabb épülete a beton nyeregtetővel ellátott mezőgazdasági „Beton Pajta Múzeum”, amely egy rét közepén áll. A múzeum főként kőből és betonból készült, robosztusságát több erkély és terasz is tompítja.
A háromszintes épületnek nyers jellege van, amelyet felderít a meleg napfény, amely az átlós tetőablakokon keresztül jut be a belső térbe. Belül süllyesztett kör alakú padok szolgálnak csendes gyülekezőhelyként.
Bővebben a farmról a Beton.hu oldalán olvashatnak tovább.
Forrás: designboom
Fotók: Arch-Exist
2022 számokban
2022 októberében az építőipari termelés volumene a nyers adatok szerint 2,5%-kal elmaradt az egy évvel korábbitól.
2022 októberében az előző év azonos hónapjához képest az építőipari ágazatok közül az épületek építésében 6,6, az egyéb építmények építésében 5,7%-kal nőtt, a speciális szaképítésben 10,8%-kal csökkent a termelés.
A megkötött új szerződések volumene 21,5%-kal emelkedett a 2021. októberi bázishoz képest. Az építőipari vállalkozások október végi szerződésállományának volumene 1,4%-kal nagyobb volt, ezen belül az épületek építésére vonatkozó szerződések volumene 0,6%-kal csökkent, az egyéb építményekre vonatkozóké 2,9%-kal nőtt az előző év azonos időszakához viszonyítva.
Építőipari termelői árak
2022 III. negyedévben az építőipar ágazatain belül az épületek építésében és a legnagyobb súlyú speciális szaképítésben hasonló mértékben (28,0 és 27,7%-kal), az egyéb építmények építése vonatkozásában 22,1%-kal nőttek az árak a 2021. III. negyedévihez mérten. Az áremelkedést elsősorban a költségek növekedése, különösen egyes építőanyagok jelentős drágulása okozta.
Lakásépítés
2022 első három negyedévében 13 617 új lakás épült, 7,7%-kal több, mint egy évvel korábban. A saját használatra épített lakások aránya 30-ról 35%-ra emelkedett, míg az értékesítési céllal építetteké 67-ről 63%-ra mérséklődött az előző év azonos időszakához képest.
Az építési engedélyek és bejelentések alapján építendő lakások száma 25 984 volt, 16%-kal több, mint egy évvel korábban. A növekedés oka a fővárosban megduplázódó lakásépítési kedv (99%-os növekedés), a többi településkategóriában stagnálás vagy enyhe csökkenés tapasztalható: a megyei jogú városokban 1%-kal több, az egyéb városokban 7,3, a községekben pedig 2%-kal kevesebb lakás kapott engedélyt, mint az előző év azonos időszakában.
2021 azonos időszakához képest a kiadott új építési engedélyek alapján 11%-kal kevesebb, összesen 11 101 lakóépület építését tervezik az országban. A tervezett nem lakóépületek száma országosan 3 703 volt.
Mik a kilátások 2023-ra?
„Az idén az építőipar növekedése 4,5 százalék körül alakulhat, a bő esztendők után azonban 2023-ban és 2024-ben szűk esztendő várható” – mondta Nagy Márton gazdaságfejlesztési miniszter az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetsége (ÉVOSZ) által szervezett konferencián. Az építőipar hármas szorításban van az emelkedő energia-, munkabér- és alapanyagköltségek, a dráguló finanszírozás, valamint az elhalasztott állami beruházások és a mérséklődő lakossági kereslet miatt. A költségsokkról szólva a miniszter elmondta, hogy míg az infláció 20 százalékos, az építőipari árindex – főként az anyagköltségek emelkedése nyomán – meghaladhatja a 30 százalékot. „A jegybanki alapkamat emelések hatására a hitelkamatok kétszámjegyűek, amire az elmúlt 20 évben nem volt példa. Ez a kamatszint pedig megállíthatja az építőipart” – vélekedett. Kitért arra is, hogy az állami beruházások értéke 2020-ban tetőzött 3500 milliárd forinttal, idén ez az érték 2700 milliárd forintra fog csökkeni. Ezen beruházások 60-70 százaléka építőipari beruházás. A következő két évben az állami beruházások elhalasztása miatt az építőipar teljesítménye jelentősen vissza fog esni. Nagy Márton elmondta, hogy az idén 17 000 új lakással számolnak, ez jövőre 10 000 körül alakul, míg 2024-ben az alatt lehet.
Forrás: KSH, MTI
Átadták a MOL székházat
143 m magas, 28 emeletes, 86.000 nm alapterületű: a MOL Campus a MOL-csoport új székháza lesz. Az épület közös tető alá hozza a cég budapesti tevékenységét, és ezzel egyidejűleg izgalmas módon alakítja a város építészetét.
A MOL-csoport 2030-ig tartó stratégiájának szerves részeként az új épület előfutára lehet a jövő irodájának. Egyedi formában fogja össze a 28 emeletes tornyot és a hozzá tartozó pódiumot, így alkotva egységes, függőleges campust. Az alsóbb szinteken étterem, kávézók, illetve a munkavállalók által használható további létesítmények találhatók, míg az irodaterek a felsőbb szinteken kapnak helyet.
A zöld terek a központi átriumtól egészen a tetőteraszig, az épület egészét keresztülszövik, így hozva közelebb a természetet a munkahelyhez. E terek közösségi katalizátorok is, hiszen segítik a kollégák együttműködését, de elősegítik a kikapcsolódást és az inspirációt is. Az épület magjának eltolásával tágas, rugalmas terek jöttek létre, melyek együttműködésre és közös munkavégzésre inspirálják az ott dolgozókat. A beáramló természetes fény és a hőmérséklet szabályozására a legfejlettebb technológia szolgál, azért, hogy a legtökéletesebb körülményeket teremtsék meg a munkatársaknak.
Az épület a legtöbbet hozza ki környezetéből, így nem csupán fenntartható megoldást, de mind Budapest, mind Magyarország számára új viszonyítási alapot is kínál. A MOL Campus célja, hogy megőrizze a kapcsolatokat egy olyan városi közösségben, ahol az emberek gyalog vagy kerékpárral érkeznek munkahelyükre. Az épületben tartózkodók közvetlen kapcsolatot teremthetnek a külső környezettel, a tiszta levegővel, a természetes fénnyel és a panorámával is. Céljuk, hogy az épület elnyerje a LEED és a BREEAM minősítést is.
Forrás és képek: molcampus.hu
MÉSZ Nemzetközi Építészkongresszus - 2023. március 10-11.
Idén 120 éves a Magyar Építőművészek Szövetsége. A jubileumi, 20. Nemzetközi Építészkongresszus ezzel foglalkozik, rendhagyó módon másfél napos konferencia formájában. Vendégünk lesz az RIBA idei Stirling díjasa, a most 60 éves Níall McLaughlin, aki éppen 25 éve kapta meg „Az év fiatal brit építésze” díjat. Előad Bernard Tschumi, akinek világhírű alkotása, a Parc de La Vilette éppen 40 éves. A Tezuka Architects ugyan csak egy év múlva lesz 30 éves, de éppen 15 éve kapta meg a Fuji Óvoda japán legjelentősebb építészeti díjait. Pontosan 50 éve kezdte el posztgraduális kutatásait Tokióban Botond Bognár, az Illinois Egyetem professzora. Kengo Kuma éppen 50 éve kezdett építészettel foglalkozni, 20 éve készült el az általa tervezett tokiói Louis Vuitton-székház.
A magyar építészet utolsó 120 évét Moravánszky Ákos, az ETH Zürich professzora tekinti át.
A két konferencianapon két épületbejárásra is mód nyílik, Peschka Alfréd a helyszínt, a rendezvénynek helyt adó sportcsarnokot mutatja be, Félix Zsolt és Fialovszky Tamás pedig a szomszédos Szent Margit Gimnázium tornacsarnokát.
IDŐPONT: 2023. március 10-11., péntek-szombat
HELYSZÍN: Budai Ciszterci Szent Imre Gimnázium, Sportcsarnok (1111 Budapest, Villányi út 27.)
További részletek és program: https://artifexkiado.hu/termek-cikk/mesz-nemzetkozi-epiteszkongresszus-2023
Új vezérigazgató a DDC élén
A Duna-Dráva Cement Kft. (DDC) kötelékében eltöltött több mint négy évtizedet követően tervezetten leköszönt Szarkándi János, így 2023. január 1-től Szilágyi Zsolt irányítja a vállalatot.
Szarkándi János 2007. január 1-től irányította a DDC-t egészen tavaly év végi nyugdíjba vonulásáig. 1979-ben kezdte pályafutását a Beremendi Cementgyárban, majd számos pozíciót betöltve vált a vállalat elsőszámú vezetőjévé.
Szilágyi Zsolt korábban építőanyag és kereskedelmi vezérigazgató-helyettesként dolgozott a vállalatnál, 2023. január 1-től a DDC elnök-vezérigazgatójaként folytatja munkáját.
Az új vezető hosszú ideje a DDC meghatározó munkatársa, különböző területeken több mint két évtizede segíti és támogatja a vállalat működését.
Megtiszteltetés számára, hogy az elmúlt évtizedek munkáját követően, annak elismeréseként haladhat tovább az elődök által megkezdett úton. Immár a teljes vállalatcsoport vezetőjeként, felelve a DDC mögött álló kiváló csapatért.
Forrás: https://www.duna-drava.hu/hu/2022-11-24
A LAFARGE májustól új névvel lesz jelen a magyar piacon
A LAFARGE Cement Magyarország Kft. egy újabb mérföldkőhöz érkezett a fenntarthatóság felé vezető úton: 2023. május 1-jétől Holcim márkanévvel és új arculattal folytatja tovább tevékenységét. Az új Holcim brand vizuálisan is megerősíti a vállalat körforgásos gazdaságban és a fenntartható építési megoldások terén vállalt úttörő szerepét.
A LAFARGE Cement Magyarország Kft. fenntarthatósági célkitűzése, hogy 2050-re a Királyegyházi Cementgyárban megvalósuljon a nettó zéró emisszió, azaz a nettó szénsemleges működés. Ennek érdekében az elmúlt években már több, mint 4,5 milliárd forint értékben valósított meg környezetvédelmi beruházásokat, amelyek következtében mostanra közel 90%-ban tudja kiváltani a fosszilis tüzelőanyagokat alternatív tüzelőanyagokkal. A cég a gyártástechnológia zöldítése mellett a termékportfólióját is fejleszti: 2022 őszén jelent meg a magyar piacon egy új innovatív, zöld termékkel, a CEM II/B-LL 32,5 R, ECOPlanet fantázianevű cementtel. A zöld úton haladva a LAFARGE idén egy újabb mérföldkőhöz érkezett: a nemzetközi vállalatcsoport új identitásához csatlakozva idén májustól Holcim márkanév alatt értékesíti tovább cementtermékeit a magyar piacon.
A Holcim Csoport globális célja a teljes szénsemlegesség, amelynek megvalósítása a körforgásos gazdaságban rejlik. Ez inspirálta az új vizuális megjelenést, amely hűen tükrözi a cég értékeit és szakmai célkitűzéseit. Az új névhez kapcsolódó arculat színvilága a természeti értékeinket jelképezi, betűtípusa az úttörők merészségét, formavilága és a végtelen jel pedig a körforgásos szemlélet végtelenségét szimbolizálja.
„Az új márkanévvel és annak vizuális megjelenésével még jobban kifejezhetjük elköteleződésünket a körforgásos gazdaság megvalósítása iránt, amely a 2050-re kitűzött karbonsemlegességi cél elérését szolgálja. A körforgásos gazdaság mozgatórugójaként tovább ösztönözzük az újrahasznosítást és a környezettudatos működést minden tevékenységünk vonatkozásában. Az új brand azt is megmutatja, hogy teljes mértékben elkötelezettek vagyunk az épített jövő fejlődése iránt, amelynek középpontjában az emberek és a bolygónk áll.” – ismertette Hoffmann Tamás, a LAFARGE Cement Magyarország Kft. ügyvezető igazgatója.
A vállalat céljai, tevékenysége és termékei továbbra is változatlanok. Cégünk tovább folytatja környezettudatos szemléletformálását célzó kampányait és továbbra is kiváló minőségű és környezetkímélő cementtermékeket biztosít a hazai építőipar számára, amelyek májustól fokozatosan az új Holcim márkanév alatt lesznek elérhetők, az eddig használt fantázianevek (STANDARD, EXPERT, SUPER ÉS ECOPlanet) megtartásával. „Innovatív technológiáinkkal és cementtermékeinkkel továbbra is a környezettudatos gondolkodást és a körforgásos gazdaságot kívánjuk megvalósítani és egy fenntartható jövőt építeni.” – tette hozzá Hoffmann Tamás.
A vállalatcsoport fenntarthatóság és körforgásosság terén vállalt úttörő szerepét szimbolizálja a 2023. január 15-én útjára indult „The Ocean Race” elnevezésű globális vitorlásverseny, amelynek keretében a Holcim vitorlása, a „Go Circular”, a Föld körbehajózásával hívja fel a figyelmet az innovatív, körforgásos építészeti megoldásokra és a jövőbe mutató, fenntartható építészetre.
Forrás: Lafarge Cement Magyarország Kft.