Hírlevél 2023. február – Eseménydús évkezdés

Megjelent a Beton újság februári száma!

Az év első lapszámában egy kicsit visszatekintünk a 2022-es évre, melyben összefoglaljuk a CeMBeton és a MABESZ tevékenységeit. Különös év volt ez: a COVID19 járvány nehézségeitől megszabadulva egy kicsit fellélegezhettünk, majd érkeztek újabb kihívások, azonban a munka nem állt meg egy percre sem!

Az új év változást hozott a MABESZ életében is, a szövetség élén január 25-étől Galló Ferenc (SW Umwelttechnik) tölti be az elnöki posztot. Emellett megismerhetik az iparágunkat érintő, a KSH és MTI információira támaszkodó gazdasági áttekintésünket.

Szakmai témájú cikkeinkben a SZIKTTI Labor Kft. tanulmányának következő részét olvashatják a cementtípusok, a kiegészítő anyagok és a folyósítószerek hatásáról. Egyik cikkünkben pedig az alapanyag-gyártás egy fontos problémakörére hívja fel a figyelmet prof. dr. Faitli József egyetemi tanár és dr. Nagy Sándor docens a Miskolci Egyetemről, melyet az energiahatékony körforgásos gazdaság aspektusából vizsgáltak. Rávilágítanak arra, hogy ezek a kihívások új, speciális tudású szakembereket igényelnek, így az egyetem 2023-ban alapanyaggyártási folyamatmérnöki szakképzést indít!

E havi számunkban is folytatjuk Asztalos István cikksorozatát a beton történetéről: ezúttal néhány ikonikus épületet mutatunk be Svájc, Hollandia, Belgium és Csehország területeiről.

Az olvasáshoz jó szórakozást kívánunk!

A februári számunkat itt érik el online!

 

Már Hongkongba is bebetonozta magát a kaposvári művésznő

Göncz Dalma beton arttal foglalkozó művésznő formabontó alkotásai bejárták az egész világot. A kaposvári származású hölgy néhány év leforgása alatt a legmenőbb művészeti vásárokba kapott meghívást, képeit Miamiban és Hongkongban is értékesítették.

Nem csak beton kell a sikerhez! A művésznő a szoros, hosszú távú munkakapcsolatokban hisz, így a hazai művészeti vásárokra és kiállításokra is tudatosan készül. A magyar művészeti szcéna azonban igen zárt közösség, Dalma elmondása szerint „rendszeren kívüliként” sokkal nehezebb érvényesülni, ezért megszállottan igyekszik megtalálni azokat a szakembereket, galériákat, akik segíthetik fejlődését, amolyan ugródeszkaként szolgálva felfelé ívelő karrierjéhez.  

„Ez nagyon aprólékos, nagyjából 0-24-es munka, fanatikusan hinned kell magadban, hogy meghallják és megértsék, amit mondasz, és ugyanazt lássa a külvilág, mint te. Megkerestem a portfóliómmal magyar galériákat és galeristákat, de eleinte nem jártam sikerrel. Számomra is meglepő volt, hogy először külföldről jöttek a sikerek.”

Hamarosan azonban fordult a kocka a Budapest Art Fair-en: Dalmát meghívták Miamiba! Így az első komolyabb nemzetközi megjelenése az Egyesült Államok egyik legfelkapottabb kulturális központjában volt. Ezután jött a többi megkeresés: Milánó, Párizs, Bécs, Barcelona, Padova, Bejrút és Hong Kong.

„Habitus, alázat és remény: ezek kellettek ahhoz, hogy felfigyeljenek rám külföldön.” – emelte ki.

A közösségi médiában erőteljesen jelen levő alkotó portfólióként használja ezeket a felületeket. Legutóbbi, decemberben záruló kiállítása Hongkong belvárosában volt, egy luxusáruház közepén.  Jelenleg japán, koreai és dél-amerikai partnerekkel is kommunikál, és nem titkolt vágya, hogy New Yorkba is eljussanak a munkái. Emellett persze a magyar művészeti közegben is meghatározó szereplő szeretne lenni.

Forrás:  Index.hu

Fotó: Tamás Pál

Moduláris épületekkel, stratégiai partnerségben startol a Masterplast és a KÉSZ Csoport

Stratégiai együttműködési megállapodást kötött a Masterplast és a KÉSZ Csoport. A két jelentős magyar építőipari vállalat összefogása a Masterplast moduláris épületelem gyártó üzletágához kapcsolódik. A közös munka az épületelemek fejlesztése és gyártása mellett a moduláris épületek kivitelezésére és projekt alkalmazására is kiterjed, ami a várakozások szerint lendületbe hozhatja az innovatív építészeti technológia piaci megjelenését. Az üzemszerű termelés felfutásával évi 500 épületmodul gyártásával számol a Masterplast, amelyet folyamatosan bővíteni kíván a következő években.

Az együttműködési szerződés aláírására az első, már megépült moduláris irodaépületben került sor. Az esztétikus, modern megjelenésű épület érzékletes példát szolgáltat az innovatív építési technológiára és a moduláris építészetben rejlő felhasználási lehetőségekre. A technológia egy önálló, új építészeti kategóriaként értelmezhető, amelyet magas szintű műszaki tartalom, kiváló energetikai hatékonyság, gyors kivitelezés és széles körű felhasználás jellemez. A technológia alapja az autóiparra jellemző precíz szoftveres tervezési folyamat és csomóponti kialakítás. A moduláris épületelemek gyártása üzemi gyártási körülmények között – az időjárástól és évszakoktól függetlenül – zajlik, ahol a gyártási folyamatot állandó minőségbiztosítási rendszer felügyeli.

A készre gyártott moduláris épületelemek szállítása közúton történik, az építés pedig egy daru és egy kisebb összeállító csapat segítségével néhány nap alatt kivitelezhető. A moduláris épületek kivitelezése gépészettel előkészített betonaljzatra történik. A moduláris technológia figyelemreméltó előnye az újrahasznosíthatóság, az épület funkcióváltozás esetén szétszedhető és a teljes életciklusa alatt akár 2-3 alkalommal költöztethető, áttelepíthető. A modularitás magában hordozza az épületek bővíthetőségének és emeletes kialakításának lehetőségét is.

„Élénk érdeklődést tapasztalunk a moduláris építészeti technológia iránt, és kedvező piaci fogadtatásra számítunk. Az első épületmodulok és referencia épületek átadását követően az épületelemek üzemszerű gyártását akarjuk elindítani, ebben fontos mérföldkő a KÉSZ Csoporttal kötött stratégiai együttműködés. Kölcsönösen előnyös együttműködés kialakítására törekszünk és igyekszünk kiaknázni a két jelentős magyar építőipari vállalat összefogásában rejlő üzleti szinergiákat. Számítunk partnerünkre az acélszerkezetek stabil beszállítójaként, aki vásárlóként nagyobb projektek kivitelezésével támogatja a moduláris építési technológia alkalmazásának gyorsabb piaci elterjedését.” – tette hozzá Ács Balázs, a Masterplast alelnöke, a moduláris épületelemgyártási divízió operatív vezetője.

A cikket részletesen itt olvashatja tovább!

Forrás: azuzlet.hu

Kép: Masterplast

Konferencián mutatják be a 2022-es év ÉPÍTŐIPARI NÍVÓDÍJ nyerteseinek épületeit

A Budapesti és Pest Megyei Mérnöki Kamara, az Építéstudományi Egyesület (ÉTE), az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetsége (ÉVOSZ) és az Építőipari Mesterdíj Alapítvány (ÉMA) által szervezett konferencia célja, hogy a 2022 évben Építőipari Nívódíjat nyert fővállalkozók, generálkivitelezők és tervezők széles szakmai körben kapjanak lehetőséget épületeik és létesítményeik bemutatására.

A már hagyományosnak tekinthető konferencia szervezésében idén is a Magyar Mérnöki Kamara Építési Tagozata és a Budapesti és Pest Megyei Mérnöki Kamara vállal szerepet.

Helyszín: 1117 Budapest, Kaposvár u. 5-7

Időpont. 2023. április 13.

Részletek és program: Magyar Építéstechnika

Beton: világháborús épületbe csempészett kultúra

A BETON masszív, több méter vastag falakból álló épületének története messzire nyúlik vissza, egészen a második világháborúig. Az építményen sem az idő, sem a gépek nem fognak ki, ebből kifolyólag szinte lehetetlenség lenne lebontani.

Nagy Gyula 2016-ban vásárolta meg feleségével a régi vagongyár területén álló, valaha óvóhelyként szolgáló építményt. „Se víz, se villany nem volt az épületben. Igazából csupasz falakat vettünk, semmi mást. Ez a hely a harmincas években óvóhelyként készült, a háború idejére. Az alagsorban kórház és fektető volt, a felső szinteken pedig öt-öt rész volt kialakítva, egyenként közel 87 férőhellyel. Az egykori Rába-gyár dolgozói ide mind befértek” – mesélte portálunknak Nagy Gyula, A BETON próbaterem komplexum és közösségi tér tulajdonosa.

A második világháborús épület még ennyi idő elteltével is rengeteg emléket rejt magában. Nagy Gyula elmondása szerint az építmény nem hiába kapta A BETON nevet. A tulajdonos kiemelte, hogy a komplexum szerkezetileg teljesen biztonságos, hiszen a több méter vastag falak ellenállnak mindennek. Ezt nem kisebb tényező bizonyítja, mint az egyik mellékteremben látható repedés, amit az épület valószínűleg egy bombázás során szerezhetett a háborúban. A 318 centiméter vastag mennyezeten nem kevesebb, mint tíz nap alatt jut át az esővíz, amit egy óriási víztartályba gyűjtenek össze. Ezt látva minden szempontból elmondható, hogy a repedés a múltat rejti magában.

A tulajdonos azt is elmondta a Győr+ Médiának, hogy régi vágya volt egy olyan hely létrehozása, mely otthont tud nyújtani a zenekaroknak, ha például próbálni szeretnének. Emellett különböző képzőművészeti ágaknak, kiállításoknak, egyéb zenés rendezvényeknek is teret biztosít az egykori óvóhely. „Nagyon szeretem a nálunk zajló eseményeket, és a kiállítások is mindig családiasak. Egy-egy ilyen alkalommal rokonok, barátok és osztálytársak gyűlnek össze, így ezek a találkozók teljesen más hangulatban zajlanak, mint például a zenével kapcsolatos rendezvények” – tette hozzá Nagy Gyula.

Az öt emelet magas épület tetején egy katonai lőállás is található. A hússzor húsz méteres talapzatú tömb egy pincével egészül ki, ahol jelenleg a győri Flipper Egyesület, valamint egy mini stúdió kap helyet a zenék felvételéhez.

„2020 óta tanítok itt dobot és jó szívvel mondhatom, hogy ez egy nagyon jó, támogató közösség. Ha jövök egy őrült ötlettel, hogy a dobolással Guinness Rekordot akarok dönteni, akkor Gyuláék mellém állnak, és támogatnak benne” – fűzte hozzá Varga Bálint, A BETON dob-oktatója.

Gyula kiemelte, hogy a komplexum nagymértékben hozzájárul a ma reneszánszát élő underground kultúrához, hiszen a Torula Művésztéren kívül egyedül ez az egy hely van Győr városában, ahol teret nyerhet az underground művészeti stílus bármilyen formája.

Forrás: Győr+

Cikk és fotó: Kóka Enikő

A kertek ereje! Kihirdették az idei Zöld Megoldás-pályázat nyerteseit

A környezetbarát szemléletmód kialakítását nem lehet elég korán elkezdeni – vallják a tudatos szülők és nevelők. Egyre többen gondolkodnak hasonlóan, és a lehetőségek köre is szélesedik.  A Duna-Dráva Cement Kft. (DDC) által létrehozott Zöld Megoldás-pályázat keretében 2023-ban újabb projektek valósulnak meg a környezetbarát szemléletmód mentén.

A fenntarthatóság és a környezetvédelem fontossága évről-évre egyre nagyobb figyelmet kap, ezért a DDC különösen fontosnak tartja, hogy – immár 12 éve – lehetőséget biztosítson olyan projektek megvalósításához, amelyek ezt az ügyet támogatják.

A 2022/23-as pályázati időszak során összesen 7,5 millió forinttal támogatja a vállalat a Beremendi és a Váci Cementgyár környékét, valamint a pécsi kisrégióban nyertesként kihirdetett zöld kezdeményezések megvalósulását.

A kertek ereje

A váci nyertesek, a Cházár András EGYMI és az Alsóvárosi Óvoda a kültéri oktatásra és a környezeti nevelésre helyezte a hangsúlyt.

A baranyai zöldek

A Beremendi Cementgyár vonzáskörzetében 2023-ban ismét a nyertesek közé került a Nők Együtt Sikeresen Egyesület (NES). A pécsi kisrégióban pedig két óvodának ítélt támogatást a Bírálóbizottság; a Görcsönyi Óvoda és Mini Bölcsőde, valamint a komlói Tompa Mihály utcai Óvoda ötletei valósulnak meg az idei évben a környezettudatosság jegyében.

A DDC Zöld Megoldás-pályázat keretében – az idén megvalósuló projektekkel együtt – a program indulása óta eddig összesen 65 projekt valósult meg, mintegy 90 millió forintból.

Forrás: Duna-Dráva Cement Kft.

Ismét pályázható a HOLCIM AWARDS, a világ legjelentősebb fenntartható építészetet ösztönző díja

 

A LAFARGE Cement Magyarország Kft. számára kiemelt fontossággal bír a fenntarthatóság. Ez nem csak az innovatív építészeti alapanyagok előállítása terén, de az azokból megvalósuló épületekben, a fenntartható építészetben és a környezettudatos gondolkodásban is testet ölt. Az anyavállalat által meghirdetett Holcim Awards a világ legjelentősebb nemzetközi versenye a fenntartható építészeti tervezés területén, amelyre hazai pályaművek is benyújthatók.

A mostani, 7. pályázati ciklusban 2023. február 6-tól március 30-ig lehet pályázni.

A Holcim Awards (korábbi nevén LafargeHolcim Awards) keretében olyan projekteket és terveket díjaznak, amelyek túlmutatnak a környezeti teljesítmény, a társadalmi felelősség és a gazdasági növekedés egyensúlyán.

A Holcim Alapítvány célja olyan modern terek létrehozásának támogatása, amelyek a bolygó hosszú távú fenntartását, a növekvő életszínvonal megteremtését és a gazdasági szempontok figyelembevételét is lehetővé teszik. Ezek az értékek egyúttal értékelési szempontokat is jelentenek a különböző helyszínről érkező pályamunkák elbírálása során.

Pályázni ingyenesen lehet kivitelezési vagy megvalósulási tervekkel, illetve folyamatban lévő vagy már befejezett építési projektekkel. A feltételeknek megfelelő pályázatokat független, szakmai zsűri értékeli, és a kiválasztott projektek között összesen 1 millió dollár értékű jutalom kerül kiosztásra.

A globális verseny 5 régióban zajlik: Európában, Észak-Amerikában, Latin-Amerikában, Kelet-Afrikában és Ázsia Csendes-óceáni térségében. A pályázatra építészek, mérnökök és várostervezők munkáit várják, akiket arra ösztönöznek, hogy megvalósítható projektjeiket – bolygónk állapotának megőrzését figyelembe véve – a hosszú távú fenntarthatóság jegyében tervezzék meg.

Részletes információk a www.lafarge.hu/awards oldalon találhatók, illetve a YouTube-on.