Sajtónyilatkozat
A Magyar Közlöny 2023. július 17-i számában jelent meg a Kormány 320/2023. (VII. 17.) Korm. rendelete a jelentős térítésmentes kibocsátásiegység-kiosztásban részesülő létesítmény üzemeltetőjét érintő egyes veszélyhelyzeti szabályokról.
Szövetségünk, a CeMBeton, mint az Európai Cementipari Szövetség (CEMBUREAU) tagja szeretnénk reagálni a Kormány tárgy szerinti rendeletére.
Az már most látható, hogy a tranzakciós díj és a szén-dioxid kvóta adó együttesen katasztrofális hatással lesz a cement- és mésziparra.
Kétféle teherről van szó.
Az egyik egy tranzakciós díj, amelynek mértéke a tranzakcióval érintett, térítésmentesen kiosztott kibocsátási egységek értékének 10%-a. A másik a szén-dioxid kvóta adó, amelynek mértéke 40 EUR/tCO 2 -vel egyenértékű magyar forintnak megfelelő összeg. Az adót – függetlenül a július 17-i kihirdetéstől – visszamenőleges hatállyal 2023. január első napjától kezdődően kell megfizetnie az érintett vállalkozásoknak.
A tranzakciós díj és a szén-dioxid kvóta adó együttesen tehát katasztrofális hatással lesz a cement- és mésziparra. Arról nem is beszélve, hogy a 2021 júliusában szintén rendeletben meghatározott kiegészítő bányajáradékot 1 azóta is változatlan formában kell megfizetnie a belföldi cementipar szereplőinek. Ugyanakkor a Magyarországra behozott cementtermékekre ilyen szankciók nem vonatkoznak, így azok a termékek jelentős versenyelőnyhöz jutnak.
Megítélésünk szerint a Kormány 320/2023. (VII. 17.) Korm. rendelete kérdéseket vet fel, mert az ETS rendszer az EU jogon és az EU jog primátusán alapul, amelynek a magyar kormány általi megváltoztatása aggályos. Ezen kívül a kvóta kiosztás ingyenessége és a kvótán belüli felhasználás is egy 2012-es törvény szerint történik, amelyet most egy kormányrendelet változtat meg! Végül egy adónem visszamenőleges hatályú megállapítása véleményünk szerint az Alaptörvényben rögzített jogalkotási elveket sért.
Azt, hogy ez mekkora adóbefizetéssel jár az iparág részéről, még nem látjuk. Becslésekbe korai bocsátkozni, jelenleg is zajlik a jogszabály értelmezése. Véleményünk szerint a kihirdetett kormányrendelet éves szinten több milliárd forintos extra terhet jelent az iparág számára. Mind a hazai, mind az európai cementipar fő törekvése a szén-dioxid-kibocsátás jelentős csökkentése, és a szén-dioxid-semlegesség elérése 2050-re. A Kormányrendelet nemcsak a kibocsátás csökkentést célzó beruházásokat veszélyezteti, hanem az alaptevékenység, a termelés válik veszélyeztetetté, lehetetlenül el. Iparágunk ezen kívül folyamatosan jelentős zöld beruházásokat végez, de amit a társaságok a fejlesztésre, a zöld átállásra fordítanának, azt most elviszi az újabb adó és a tranzakciós díj.
Hogy miképp lehet a kialakult helyzetet kezelni, még mi sem tudjuk, de természetesen a magunk részéről mindent megteszünk a helyzet feloldására. Nem ismerjük a Kormány szándékait, azonban egyértelmű, hogy a jogszabály az érintett cégek gazdálkodását lényegében ellehetetleníti.
Már olvashatják az augusztusi Beton újságot!
A nyári uborkaszezon sem a régi már, legalább is ami az építőipart illeti! E havi számunk is bővelkedik izgalmas témákban, így például az EUROCONSTRUCT tanulmányát felhasználva teszünk egy kis kitekintést az európai piacra, azt vizsgálva, hogy a jelenlegi recesszió hogyan hat a különböző országok építési piacára. Hírt adunk arról is, hogy a közelmúltban szervezett szemináriumot a NEPSI Buadpesten, a fókuszban kristalyos sziliciumdioxid foglalkozási expozício csökkentése volt, a részletes beszámolónkat szintén az e havi számunkban olvashatják!
Szakmai írásaink közül például a polimerszálerősítésű betonok új korszakáról is beszámolunk, de olvashatnak Göncz Dalmáról, újabb sikereiről aki ezúttal Ázsiában hódít betonképeivel! Akik pedig kedvelték Asztalos István írásait a beton történetéről, azoknak kiváló szórakozást nyújt újabb cikksorozatunk a Beton építészet a nagyvilágban címmel.
Az olvasáshoz jó szórakozást kívánunk!
Beton Fesztivál 2023
A beton.hu, a Magyar Betonelemgyártó Szövetség (MABESZ) és tagvállalatai támogatásával idén is megrendezi a szakma kiválóságai és a jövő szakemberei számára a Beton Fesztivált. A programnak ezúttal a Dürer Kert ad otthont 2023. október 06-án.
Az idei év különlegességeként a szervezők koncerttel és DJ-vel is készülnek az igazi fesztiválhangulat megteremtése érdekében!
Időpont: 2023. október 6. 10.00
Helyszín: Dürer Kert, 1117 Budapest, Öböl utca 1.
További információ: beton.hu/betonfesztival/
A cement és beton jövőjének erőforrásai – cselekvési stratégiák 2050
Az éghajlat és a fajok védelme mellett a természeti erőforrások megőrzése korunk egyik legnagyobb ökológiai kihívása. Különösen fontos ez a cement- és betongyártás területén!
Az iparág készen áll felelősséget vállalni a természeti erőforrások még gondosabb felhasználásáért, így a VDZ (Verein Deutscher Zementwerke – Német Cementgyárak Szövetsége) készített egy tanulmányt, amely 2050-ig egy lehetséges cselekvési tervet foglamaz meg, az elsődleges nyersanyag-felhasználás további csökkentésére.
Az ambiciózus forgatókönyv alapján a tanulmány bemutatja, hogy bizonyos feltételek mellett 2050-ig mennyi természeti erőforrás takarítható meg a cement- és betonértéklánc mentén. Ennek megfelelően 41%-kal kevesebb elsődleges ásványi nyersanyagot, például mészkövet, kavicsot és terméskövet lehetne alkalmazni. E cél elérésének egyik kulcsa az épületszerkezetek bontásából nyert újrahasznosított anyagok, és az azokban jelen lévő beton felhasználása.
A cikket részletesen a Beton újság júniusi számában itt olvashatják!
A mélypont 2024-ben lesz
„A mostani tudásunk szerint a mélypont 2024-ben lesz” – yilatkozta a Napi.hu-nak Koji László, az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetségének (ÉVOSZ) elnöke, az építőipari helyzettel kapcsolatban.
A kormányzat őszi jogalkotási tervében újfent szerepel a Nemzeti Építésgazdasági Nyilvántartás (NÉNY), valamint a Nemzeti Építőanyag-kereskedelmi Hálózat (NÉKH) terve, melyről a szakmai egyeztetéseket az ötletgazda Építési és Közlekedési Minisztérium (ÉKM) szeptembertől kezdené el. A Lázár János vezette tárca alapcéljával, az importkitettség csökkentésével az ágazati szereplők is egyetértenek, ugyanakkor annak megvalósulását nem feltétlenül egy állami kereskedőtől várják.
Novemberben lehet csak törvény
Ahhoz, hogy az említett építésgazdasági intézkedésekkel érdemben foglalkozni lehessen, az Országgyűlésnek előbb el kellene fogadnia a Magyar Építészetről szóló törvényt, mert annak a végrehajtását szolgálják a fenti elképzelések is. Koji László információi szerint az új építészeti törvény parlamenti végszavazása novemberben várható. Az ÉVOSZ folyamatosan követi és véleményezi az alakuló törvény szövegét. A tervezet egyelőre még nem volt a kormány asztalán, és társadalmi vitára sem került még sor, de utóbbi várhatóan szeptemberben megtörténik majd. Ezután tárgyal róla a kabinet, majd jöhet a plenáris vita a Parlamentben.
Koji László felidézte, hogy a Nemzeti Építőanyag-kereskedelmi Hálózat gondolata kapcsán tavasszal komoly aggodalmakat fogalmaztak meg a piaci szereplők, hiszen a kezdetekben egyáltalán nem volt egyértelmű, hogy az államnak mikor lesz elővásárlási joga az építési anyagok piacán. Az országban mintegy ezer építőanyag-kereskedő működik, ami erős versenyt jelent, az ÉVOSZ szerint képesek gondoskodni az ellátásról, így nem érthető, miért lenne szükség egy állami kereskedőház létrehozására.
Később a koncepció szövege alapján megnyugodhattak a kedélyek. Eszerint ugyanis csak abban az esetben kapna szerepet az NÉKH, ha az ellátási lánc sérülne, és ha az exportra szánt építőanyagok, építési termékek tekintetében az állam úgy dönt, él az elővásárlási jogával. Az ÉVOSZ elgondolása szerint ez nem is egy hagyományos értelemben vett cég lenne, hanem inkább egy online kereskedés, ami elsősorban az állami beruházásokhoz szükséges kritikus építési termékek beszerzésére segítene rá. Némileg árnyalja a képet, hogy az elmúlt évben csupán egy termék esetében volt kétséges az ellátás, ami a cement volt, ám a Szakszövetség szerint a hiány miatt az állam és a cementipari vállalkozások között egyfajta állóháború alakult ki. Ugyanakkor tény, hogy a múlt év első felében nem állt rendelkezésre elegendő termék.
A cementipari termékek importjának aránya 40-ről 60 százalékra emelkedett.
Ezek alapján jogosan gondolhatják úgy a piaci szereplők, hogy fölösleges az állami kereskedő.
Mélypont
A napokban a kormány váratlanul „kiemelt társadalmi, politikai, gazdaságfejlesztési” jelentőségűnek nevezett 24 projekt azonnali, kiviteli terv mélységű előkészítéséről döntött, ami talán némi lélegzetvételhez juttatta a piacot. Ezzel kapcsolatban Koji László elmondta, hogy elsősorban az út-vasút és a mélyépítési munkáknak az előkészítésére kapott felhatalmazást Lázár János miniszter. A mélyépítési alágazat sérült leginkább az utóbbi 2-3 évben.
Július végén az egy évvel ezelőtti szinthez képest 41 százalékkal volt kevesebb a megrendelési állomány.
Ha a teljes építésipari ágazatot nézzük, akkor a tavalyihoz képest 30 százalékkal csökkent a rendelésállomány, míg az újonnan megkötött szerződések volumenénél 37 százalékos csökkenést voltak kénytelen elszenvedni a magyar cégek.
Az ÉVOSZ elnöke közölte, hogy az építőipar március végétől elkezdett munkavállalókat elbocsátani: az év elején 385 ezer embert alkalmaztak, jelenleg pedig 15-20 ezerrel kevesebbet. Ezt megerősítette a szakszervezeti vezetők korábbi állítása, akik elmondták, hogy a cégek a be sem tanított segédmunkások elbocsátásával igyekeztek javítani a helyzeten. A cégek szívesen megtartanák a mérnököket, de az utóbbi időben látható tendencia, hogy a magasan képzett szakemberek home officeból Nyugat-Európába vagy az arab világba dolgoznak be. Ez fenyegetheti a magyarországi munkakapcsolatokat, és akár tartósan is távol maradhatnak, ha a hazai megrendelések elmaradnak. Koji László továbbá említette, hogy a második félévben hozott kormányzati intézkedések hatásai még nem láthatók teljesen, és még egy piaci élénkülés esetén sem várható szerződéskötés év végéig vagy jövő év elejéig.
Forrás: napi.hu
Fotó: Pixabay
All in – csomagoló anyag a betonkeverőbe?
A Baumit folyamatos termékfejlesztésének fókuszában már hosszú évek óta olyan termékek állnak, melyek úgy tudnak hozzájárulni az egészségesebb lakókörnyezet kialakításához, hogy közben megfelelnek az egyre szigorodó környezetvédelmi előírásoknak és a fenntartható fejlődés követelményeinek is.
A jelenleg is futó fejlesztések egy másik iránya az újrahasznosított anyagok felhasználási lehetőségeinek vizsgálata. Ez jelentheti egyes újrahasznosított anyagok használatát a termékek csomagolásánál (pl. újrahasznosított műanyagból készülő vödör), de akár a termékek összetételében is (pl. építési törmelék felhasználása a betonok adalékanyagában).
Különleges és egyedi megoldásoknak számítanak azok a megoldások, amikor a csomagolás is „beépül”, azaz része lesz a kész épületszerkezetnek. Ebben a folyamatban nyitott új fejezetet a Baumit egyik új terméke. Jól ismert tény, hogy a világon – s így hazánkban is – évről évre emelkedik a keletkező csomagolási hulladék mennyisége. Nem kivétel ez alól az építőipar sem, ahol egyre nagyobb problémát okoz az építkezéseken az építőanyagok csomagolóanyagának kezelése, tárolása és elhelyezése. Figyelve korunk környezetvédelmi tendenciáit biztosak lehetünk abban, hogy a környezetbarát és újrahasznosítható csomagolóanyagok használatára vonatkozó – mind szigorúbb – előírások a jövőben egyre komolyabban fogják érinteni az építőipari tevékenységeket is.
Maga a termék egy gyárilag előkevert szárazbeton, melyhez az építés helyszínén csak vizet kell keverni. Alkalmas mindenféle kisebb betonozási és javítási munkához a házban és a ház körül. Felhasználható minden olyan területen, ahol nincsen komolyabb statikai igénybevétel. (Ennek az az oka, hogy a gyárilag kevert zsákos betonok esetében a vizet az építkezésen adják az anyaghoz és az előírttól eltérő keverővíz-mennyiség alkalmazásakor a kész beton végleges szilárdsága nagymértékben módosulhat a tervezetthez képest).
Az igazi újdonságot a termék csomagolása jelenti. Ezeket a papírzsákokat ugyanis a szárazbetonnal együtt bele lehet dobni a keverőbe, speciális anyagának köszönhetően vízzel érintkezve a keverés közben szemmel nem látható elemekre bomlik és magát a betont erősítő szálerősítésként még annak teherbírását is javítja. A megoldás további előnye, hogy a munka után semmiféle építési hulladék nem keletkezik – jelentősen megkönnyítve mind a ház körüli, mind a nagyobb építkezéseken történő felhasználást.
Forrás: Otthontérkép Magazin
Fotó: Canva.com
60 éve harmóniában a várossal, a közösségért
A Duna-Dráva Cement Kft. (DDC) 2023-ban ünnepli a Váci Cementgyár fennállásának 60. évfordulóját. A régió, és az ott élő lakosság elkötelezett támogatójaként a DDC a 6 évtized alatt komplex családbarát stratégiát alakított ki, amely szorosan kötődik a szerteágazó társadalmi felelősségvállalási programjához.
- március 20-án, egy zord és esős napon gyújtották be az első kemencét a Váci Gyárban. Ezt a tüzet azóta is táplálja a gyár minden egyes dolgozója, lángjainak köszönhetően pedig fejlődéssel és gyarapodással teli 60 évet hagytak maguk mögött.
A vállalat azonban nem csak saját fejlődését tartja kiemelten fontosnak. Aktuális lehetőségeihez mérten mindig törekszik a térség és a város kulturális és sportéletének támogatására, valamint a munkatársak jólétének növelésére is.
„Működésünk során kiemelten fontosnak tartjuk a környezetünkkel harmóniában történő együttélést. Éppen ezért a társadalmi felelősségvállalási programokon keresztül is jelentős szerepet vállaltunk, és jelenleg is vállalunk. Jó példa erre a 7. Zöld Alternatíva Vetélkedő, amelynek idén májusban a Váci Gyár adott otthont, emellett pedig a Zöld Megoldás-pályázat is a menetrend szerint halad, hamarosan megtartjuk a projektek átadóit. Sőt, a „DDC szuperhősök” elnevezésű – önkéntes hulladékgyűjtési – programon a kollégákkal közösen megtisztítottuk a Hermány dűlőt és a Sejcei Mészkőbánya környékét is. Fontos kiemelnem azt is, hogy felelősséggel tartozunk a munkavállalóinkért, az ő elégedettségük és jólétük alapvető vállalatunk számára.” – nyilatkozta Szilágyi Zsolt, a vállalat elnök-vezérigazgatója.
Forrás: Duna-Dráva Cement Kft.
Futásra hívja a Holcim a helyi iskolásokat és lakosságot
Idén 8. alkalommal, új színekben rendezik meg az “Együtt Gyermekeinkért” Szentlőrinc-Királyegyháza Jótékonysági Futóversenyt!
A verseny időpontja: 2023. szeptember 22., péntek
Több éves hagyományt követve idén is koraősszel rendezik meg az “Együtt Gyermekeinkért” Szentlőrinc-Királyegyháza Jótékonysági Futóversenyt. Az eseményt – a korábbi évek sikeres együttműködését követve – idén is a Királyegyháza Felvirágoztatásáért Közalapítvány, a Királyegyháza és Szentlőrinc települések önkormányzatai, valamint a Holcim Magyarország Kft. közösen szervez a helyi civilek bevonásával.
A nyolcadik alkalommal megvalósuló közösségi futás és futóverseny célkitűzése továbbra is az egészséges és aktív (sportos) életmód népszerűsítése a helyi lakosság, kiemelten a fiatal generáció körében. Mindezt jótékony felhanggal: a rendezvény nevezési díját és a pénzbeli támogatásokat teljes egészében a részt vevő iskolák sporteszköz vásárlására fordítják a szervezők.
“Az esemény önmagán túlmutatva több, mint egy futóverseny. Egy, a térség jövőjét közösen építő folyamat, amelynek alapértékei a környezeti egyensúly és fenntarthatóság mellett az esélyegyenlőség, a közösségi szemlélet, közösségi érték építése. Az elmúlt évek részvétele igazolja, hogy egyre többen szeretnének részesei lenni ennek a folyamatnak. Évről-évre egyre több iskolás diákot és felnőttet köszönhetünk a rendezvényünkön, akik futócipőt húzva részvételükkel támogatják a jótékonysági ügyünket.” – nyilatkozta a szervezők részéről Turbéki Judit, a Holcim Magyarország Kft. Kommunikációs vezetője.
A szervezők ezúttal is három távval és kreatív foglalkozásokkal várják a kicsiket és nagyokat szeptember 22-én a Holcim Királyegyházi Cementgyárában. Az idei évben is minden futó a rajtcsomagon kívül a Holcim munkatársai által készített, betonból készült befutóéremmel térhetnek haza.
A FUTÓVERSENY RÉSZLETEI:
Időpont: 2023. szeptember 22., péntek
Helyszín: Holcim Magyarország Kft. Királyegyházi Cementgyárának parkolója
Távok: 3 km (“Királyegyházai kör”), 4 km (“Szentlőrinci kör”), 11 km (“Holcim kör”)
Regisztráció: részvétel online előzetes regisztrációhoz kötött, határidő: 2023. szeptember 15.
Nevezési díj: 18 éven felüliek számára jelképes 1.000 Ft, amit a verseny napján a helyszínen kell befizetni. A futóknak lehetőségük van ennél nagyobb összegű adomány jellegű nevezési díjat fizetni, amivel az iskolák sporteszköz vásárlását tudják támogatni.
Eredményhirdetés: minden távon, több kategóriában nemenként az első három helyezett érmet, valamint a támogatók által felajánlott tárgyi jutalmat kap.
Jelentkezés és további információ a holcim.hu/futas oldalon, valamint a futóverseny hivatalos Facebook oldalán („Együtt Gyermekeinkért” Jótékonysági Futóverseny) érhető el.
Forrás: Holcim Magyarország Kft.