Hírlevél 2025. április – A tavasz is mozgalmasan indult!

Áprilisban is Beton újság!

A Beton újság áprilisi számában ismét sok hasznos tartalommal készültünk! Beszámolunk arról, hogy újraírták az építési termékek forgalmazására vonatkozó harmonizált szabályokat, szakmai cikkeink között olvashatnak a Cembureau állásfoglalásáról a cementipari klinkerhelyettesítés témájáról, illetve a megannyi területen alkalmazható sugárvédő nehézbeton tárolók technológiájáról. E havi számunkban megismerhetik az iparág ikonikus alakjának, Polgár László betonmérnök, az ASA építőipari Kft. alapítójának szenvedélyes történetét, és pár pillantképet mutatunk a gazdaság és az építőipar jelenlegi helyzetéről is.

Forrás: Beton újság

Szerkezetkész az első magyar űripari gyártóközpont

A Martonvásáron épülő REMTECH Űrtechnológiai Központ szerkezetkész állapotba került, amit bokrétaünnepséggel ünnepeltek meg. A 4iG Csoport és a REMRED Zrt. megbízásából a ZÁÉV Építőipari Zrt. által kivitelezett, 4000 négyzetméteres komplexumban egy 1500 négyzetméteres, ISO8 és ISO5 minősítésű tisztatérrel rendelkező speciális laboratórium is helyet kap. Az üzem várhatóan 2026-tól maximum 400 kilogramm tömegű műholdak gyártását, összeszerelését és tesztelését végzi majd. A beruházás több mint 10 milliárd forintból valósul meg, és legalább 85 magas hozzáadott értékű munkahelyet teremt. Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter az eseményen bejelentette Magyarország űrtörvényének előkészítését és a Nemzeti Űrügynökség létrehozását.

Forrás: Magyar Építők

Ennyibe kerül most a lakásfelújítás és az építkezés

Az építőipari szakemberek kapacitása most kötődik le, a munkadíjak és építőanyagok még tavalyi áron érhetők el, de idén megközelítőleg 6-7%-os munkadíj- és 5%-os építőanyag-drágulás várható. Egy modern családi ház építési költsége jelenleg 800 ezer Ft/négyzetméter, egy 80 négyzetméteres ház teljes kivitelezése 100 millió forintba kerül nagyságrendileg. A lakásfelújítás költségei mérettől és munkálatoktól függően változnak: alapfelújítás 30-60 ezer Ft/négyzetméter, teljes körű felújítás 150-300 ezer Ft/négyzetméter. Egy 100 négyzetméteres ház hőszigetelése és nyílászárócseréje 14 millió forintba kerülhet. Az otthonfelújítási támogatásokkal akár 16 millió forint is elérhető, részben vissza nem térítendő támogatásként.

Forrás: Világgazdaság

Portfolio: Építőipari 2025 konferencia

A hazai építőipar nehéz időszak elé néz, a lakásépítések és a feldolgozóipari beruházások visszaesése mellett a hatékonyság növelése kulcsfontosságú. A Portfolio Építőipar 2025 konferencián szakértők elemezték a szektor helyzetét, a bizalom csökkenését és a gazdasági kihívásokat. Az építőipari bérek növekedtek, de még mindig elmaradnak a versenyszféra átlagától. A befektetésösztönzés szerepe kiemelt, ugyanakkor a nemzetközi tőkeáramlás csökkent. A fenntarthatóság és a felújítások előtérbe helyezése elengedhetetlen lenne a szektor jövője szempontjából. Az építészek szerint az építőanyaggyártás és az épületfejlesztés újragondolása szükséges, miközben az épületek lelkének megőrzése is fontos szempont.

Forrás: Portfolio

Zöld út a zöld projekteknek

A Duna-Dráva Cement Kft. (DDC) 2025-ben is támogatja a fenntartható és innovatív projekteket a Zöld Megoldás-pályázat keretében. A Beremendi és a Váci Cementgyár környékén összesen öt környezettudatos beruházás valósulhat meg. Beremend térségében a Kisharsányi és Harkányi Óvoda összesen 3 millió, Pécsen a Bánkis Gyermekekért Alapítvány 1,5 millió forintos támogatást kapott. Vác térségében két projekt nyert el 1,5-1,5 millió forintot: a Tragor Ignác Múzeum történelmi kertje és a Zebegényi Óvoda kültéri oktatótere. Ezek a kezdeményezések közösségi és edukációs célt is szolgálnak, miközben a fenntarthatóságot erősítik.

Forrás: Duna-Dráva Cement Kft.

Csökkenő munkadíjak, stagnáló szakemberhiány

A Mapei Kft. friss országos kutatása szerint 2025 februárjában az építőipari munkadíjak 7%-kal csökkentek, így az átlagos négyzetméterár ismét a 10 000 forintos lélektani határ alá esett. A szakemberhiány lényegében változatlan maradt: míg 2024-ben átlagosan 52 napot kellett várni egy szakemberre, idén ez az idő 53 nap. A várakozási idő régiónként eltérő: Nógrád megyében a legrövidebb, 40 nap, míg Somogy megyében a leghosszabb, 54 nap. Budapesten az átlagos vállalási idő 47 nap. A Dél-Alföldön zajló nagyberuházások, mint a szegedi BYD-gyár és a kecskeméti Mercedes-bővítés, jelentősen befolyásolják a munkaerőpiacot. Markovich Béla, a Mapei Kft. ügyvezetője szerint a jelenlegi várakozási idők mind a szakemberek, mind a megrendelők számára optimálisak és tervezhetők.

Forrás: MAPEI Kft.